اتصالات جوشی در سازه های مختلف نقش مهمی دارند؛ زیرا به کمک این اتصالات تمام اجزای یک سازه مشخص با توزیع مناسب نیرو کنار هم قرار می گیرند. در هر صنعت و شکلی انواع مختلفی از جوشکاری ها استفاده می شود که اتصالات جوشی از مهمترین آنهاست. از طریق اتصالات جوشی می توان لوله ها را به روش های گوناگون جوشکاری مثل اسپیرال، ساکت ولد، جوش مستقیم و …به یکدیگر متصل کرد. اتصالات جوشی که در پایپینگ و لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد، دارای انواع مختلفی است که با توجه به نصب و مونتاژ به تجهیزات و ابزارآلات خاصی نیازمند است. در ادامه مقاله قصد داریم درباره انواع اتصالات جوشی، روند تولید و طرز کلر هر کدام صحبت کنیم.

 

انواع اتصالات جوشی

زانو جوشی فولادی که با نام لاتین elbow شناخته می شود در صنایع و تأسیسات مختلف موجب اتصال لوله های فولادی به یکدیگر می شود. انواع زانو جوشی طبق پارامترهای زیر تقسیم بندی می شود:

  • انواع زانو جوشی بر اساس زاویه درجه
  • انواع زانو جوشی بر اساس نوع اتصال
  • انواع زانو جوشی بر اساس نوع مواد تشکیل دهنده
  • انواع زانو جوشی بر اساس نوع ساختار
انواع اتصالات جوشی، روند تولید و طرز کار آن

انواع اتصالات جوشی، روند تولید و طرز کار آن

انواع زانو جوشی بر اساس زاویه درجه

زانو جوشی با توجه به نوع کاربردی که دارد براساس زاویه درجه به سه دسته ۴۵، ۹۰ و ۱۸۰ تقسیم می شود که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم:

زانوی جوشی ۹۰ درجه

زانو جوشی ۹۰ درجه یکی از انواع متداول و پرکاربرد انواع زانوی جوشی است که با نام زانو عمودی نیز شناخته می شود. با توجه به مناسب بودن زانویی ۹۰ درجه در بین مصرف کنندگان جزو رایج ترین نوع زانو جوشی محسوب می شود. این درجه زانویی در دو نوع شعاع بلند و شعاع کوتاه تولید و به بازار عرضه می شود. از نوع شعاع بلند زانویی ۹۰ درجه برای اتصال شلنگ به پمپ، زه کشی عرشه، شیر بین لوله ها و تیوپ ها استفاده می شود و از نوع شعاع کوتاه زمانی که فضای کافی برای لوله ها وجود نداشته باشد استفاده می شود.

زانوی جوشی ۴۵ درجه

بعد از زانوی جوشی ۹۰ درجه، نوع ۴۵ درجه در بین مصرف کنندگان طرفداران زیادی دارد. از این نوع زانوی جوشی برای تغییر جهت در مسیر لوله ای استفاده می شود و دارای دو نوع شعاع بلند و شعاع کوتاه است. از نوع شعاع بلند برای انتقال سیالات با اصطکاک و فشار کم و از نوع شعاع کوتاه در صنایع غذایی، الکتریکی، خطوط لوله شیمیایی، تأسیسات آبرسانی، کشاورزی و…استفاده می شود.

زانوی جوشی ۱۸۰ درجه

در صورتی که مسیر رفت و برگشت سیالات به موازات یکدیگر باشد از زانوی جوشی ۱۸۰ درجه که شبیه U انگلیسی است استفاده می شود و در سیستم های رسوب‌گذاری و تلاطم پایین کاربرد دارد.

انواع اتصالات جوشی، روند تولید و طرز کار آن

انواع اتصالات جوشی، روند تولید و طرز کار آن

انواع زانو جوشی بر اساس نوع اتصال

زانوی جوشی از نظر نوع اتصال به سه دسته لب به لب، سوکتی و رزوه دار تقسیم می شود که در ادامه هر کدام را مختصر توضیح می دهیم:

زانوی جوشی لب به لب

زانوی جوشی لب به لب طی فرایند پرس گرم یا فوجینگ تولید شده و به طور مستقیم به لوله های فولاد متصل می شود. در خطوط لوله با فشار و دمای بالا این نوع زانوی جوشی کاربرد دارد.

زانوی جوشی سوکتی

زانوی جوشی با سوکت به قسمت انتهایی لوله و اتصالات جوش داده می شود و دارای یک ناحیه ذوزنقه ای شکل است.

زانوی جوشی رزوه دار

زانوی جوشی رزوه دار شباهت زیادی به نوع سوکت دار دارد با این تفاوت که سطح داخلی بخش ذوزنقه ای از طریق ماشین کاری تبدیل به رزوه می شود‌. زانو جوشی رزوه دار نسب به سایر زانو جوشی ها نصب و باز کردن راحت تری دارد.

 

انواع زانوی جوشی بر اساس مواد تشکیل دهنده

موادی که زانوی جوشی را تشکیل می دهد در سه دسته ضد زنگ، کربنی و فولاد آلیاژی می تواند قرار بگیرد که به شرح زیر هستند:

زانو جوش ضد زنگ

زانو جوشی ضد زنگ در دو درجه ۴۵ و ۹۰ تولید شده و در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد؛ از همین رو در صنایع غذایی، مواد بهداشتی و دریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

زانو جوش کربنی

این نوع زانو مطابق با استانداردهای مشخص برای مواد در فولاد کربن تولید می شود.

زانو جوش فولاد آلیاژی

زانو جوش فولادی در دو حالت تولید می شود که اولین حالت آن در محیط های پرفشار کاربرد داشته و به ۴ زانو با زاویه ۹۰ درجه و ۶ زانو با زاویه ۶۰ درجه قابلیت برش دارد. حالت دوم به صورت درزدار یا بدون درزدار تولید و در معرض گرما قرار داده می شود تا در درجه های گوناگون قالب گیری شود.

 

انواع زانو جوشی بر اساس نوع ساختار

زانو جوشی براساس نوع ساختار در دو نوع درزدار و مانیسمان تولید می شود که در ادامه به طور خلاصه توضیح می دهیم:

زانو جوش درزدار

لبه ورقه های فولادی ضد زنگ با کمک گرفتن از الکترود و جریان الکتریکی قوی، دوباره شده و به یکدیگر جوش داده می شوند.

زانو جوش مانیسمان

در زانو جوشی مانیسمان، آلیاژ و مواد اولیه بدون درز با ایجاد سوراخی از وسط استوانه ضد زنگ مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع اتصالات جوشی، روند تولید و طرز کار آن

انواع اتصالات جوشی، روند تولید و طرز کار آن

روش تولید زانو جوشی

برای تولید انواع زانو جوشی از دو روش نورد گرم و نورد سرد استفاده می شود که در ادامه به شرح هر کدام می پردازیم:

فرایند تولید زانو جوشی به روش نورد گرم

برای تولید زانو جوشی با روش نورد گرم از دستگاهی به نام مندرل استفاده می شود که نسبت به روش نورد سرد پرهزینه و سرعت پایین تری در تولید محصولات دارد اما با این وجود باکیفیت ترین زانو جوشی را تولید می کند. در روش نورد گرم ابتدا لوله ها را با اندازه مناسب برش داده و وارد قالب می کنند. برای عبور لوله ها از داخل قالب از دستگاه مندرل استفاده می شود؛ سپس قالب ها درون کوره قرار گرفته و لوله هایی را که وارد می شوند شکل می دهند.

فرایند تولید زانو جوشی به روش نورد سرد

از سنبه و ماتریس برای تولید زانو جوشی در روش نورد سرد استفاده می شود. ابتدا لوله های برش داده وارد قالب های مخصوص می شوند تا توسط سنبه و پرس هیدرولیک فرم دهی شوند. ایجاد سطح ناهمگن در زانو، کاهش سایز لوله هنگام اندازه گیری و احتمال ترک خوردگی زانو بعد از مصرف از معایب این روش به شمار می آید که علت آن عدم کیفیت مناسب در روش تولید آن است.

 

5تاش تجارت رادین تولید کننده انواع لوله و اتصالات

گروه تولیدی 5تاش تجارت رادین از سال ۱۳۷۰ توانسته است به پشتوانه تخصص و تجربه کارشناسان محصولاتی باکیفیت مطابق با استانداردهای جهانی تولید کند؛ از همین رو در حال حاضر یکی از بهترین تولیدکننده لوله و اتصالات در سطح کشور شناخته می شود. یکی از محصولات تولید این شرکت زانو جوشی و انواع آن است که می توانید در صورت تمایل از طریق سایت ما اقدام به خرید کنید.