لوله‌ های بتنی یکی از لوله های پرکاربرد هستند که از بتن مسلح ساخته می‌ شوند و می‌ توان از آن‌ ها برای انتقال مایعات و مواد جامد به‌ صورت هیدرولیکی استفاده کرد. در پروژه‌ های عمرانی و صنعتی به‌ منظور انتقال آب، فاضلاب، بتن، رسوبات، گازها و غیره از این نوع لوله‌ ها استفاده می‌ شود. لوله‌ های بتنی با توجه به کاربردهای خاص در اندازه‌ ها و ابعاد مختلف تولید می‌ شوند که شما می‌ توانید بر اساس نیاز پروژه خود آن را تعیین کنید. این نوع لوله‌ ها تحمل بسیار زیادی در برابر فشار و نیروهای خارجی دارند؛ به‌ همین خاطر می‌ توان از آن‌ ها در سیستم‌ های تأمین آب و فاضلاب استفاده کرد. برای کاهش احتمال خرابی این لوله‌ ها از روش‌ های مختلفی استفاده می‌ شود که در این مقاله از سایت 5تاش تجارت رادین قصد داریم انواع روش های تقویت لوله بتنی را بررسی کنیم.

 

معرفی آسیب ها و خوردگی های لوله بتنی

لوله‌ های بتنی که در پروژه‌ های عمرانی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد باید در برابر فشار و نیروهای خارجی مقاومت بالایی داشته باشد. همچنین این نوع لوله ها باید در برابر تأثیرات شیمیایی و خوردگی نیز مقاوم باشند و نسبت‌ به سایر لوله‌ ها طول عمر مفید بیشتری داشته باشند‌؛ اما یکسری از عوامل باعث آسیب به این لوله‌ ها می‌ شوند و خرابی‌ های جبران‌ ناپذیر به بار می‌ آورند. متداول‌ ترین آسیب‌ ها و خوردگی‌ ها در لوله‌ های بتنی شامل موارد زیر هستند. برای آن‌ که از ایجاد این آسیب‌ ها جلوگیری شود باید لوله مقاومت لازم را در برابر عوامل تأثیر گذار داشته باشد؛ بنابراین مقاوم سازی لوله‌ های بتنی در نگهداری آن‌ ها اهمیت زیادی دارد و هم چنین باید به‌ صورت دوره‌ ای تعمیرات لوله انجام شود تا عمر مفید آن به حداکثر برسد.

خوردگی شیمیایی

خوردگی شیمیایی در برخی محیط‌ هایی که ph بالا است یا آب‌ های شور ایجاد می‌ شود. با این نوع خوردگی ضخامت بتن کاهش پیدا کرده و دیگر فشار مقاومتی مطلوبی ندارند و دچار ضعف ساختاری می شود.

خوردگی اسیدی

خوردگی اسیدی معمولاً در محیط هایی مثل صنایع شیمیایی و فاضلاب های صنعتی ایجاد می‌ شود. اسیدهایی که در این محیط ها موجود هستند ممکن است با سطح داخلی لوله واکنش نشان دهند و ضخامت لایه بتن کاهش پیدا کند و خرابی‌ های متعدد در لوله به وجود آید.

خوردگی فولاد

یکسری تقویت‌ کننده فولادی در بتن استفاده می‌ شود که ممکن است به‌ مرور زمان دچار فرسودگی شوند. با خوردگی فولاد مقاومت آن کاهش پیدا می‌ کند و باعث خرابی و نشتی در لوله می‌ شود.

ترک‌ ها و شکستگی‌ ها

به‌ خاطر استفاده نامناسب از مواد ساختاری، طراحی نادرست یا اعمال بارهای زیاد ترک‌ ها و شکستگی‌ های متعدد در لوله‌ های بتنی ایجاد می‌ شود. این در ترک ها و شکستگی‌ ها می‌ تواند باعث نشتی و اختلال در عملکرد شود.

نفوذ آب

اگر در ساختار لوله نقاط ضعف وجود داشته باشد آب به داخل نفوذ می‌ کند و این مسئله باعث ایجاد خوردگی، تشدید خوردگی فولاد و تحلیل بتن خواهد شد و در نتیجه عمر مفید لوله به‌ شدت کاهش پیدا می‌ کند.

انواع روش های تقویت لوله بتنی کدامند؟

انواع روش های تقویت لوله بتنی کدامند؟

انواع روش های تقویت لوله بتنی کدامند؟

تقویت لوله بتنی با استفاده از روش FRP

همان‌ طور که گفته شد برای تقویت لوله‌ های بتنی باید از روش‌ ها و مواد مختلف استفاده کرد. متداول‌ ترین روش تقویت لوله‌ های بتنی استفاده از تیرچه مسلح است که در این روش برای افزایش استحکام و مقاومت لوله‌ ها تیرچه‌ های فولادی با قطر های کوچک یا میلگردهای مسلح به طول لوله اضافه خواهد شد. این تیرچه ها به شکل کاملاً موازی با محور لوله قرار می‌ گیرند. در این روش علاوه بر تیرچه های مسلح از لایه‌ های الیاف فولادی برای مقاوم‌ سازی لوله‌ ها استفاده می‌ شود. این الیاف به‌ صورت پراکنده در ماتریس بتنی قرار گرفته و می‌ توانند از همین طریق قدرت کششی لوله را به‌ شدت افزایش دهند. ضمناً اگر لازم باشد می‌ توان از لایه‌ های جداره خارجی نیز بهره برد.

 

مقاوم سازی لوله بتنی با استفاده از FRP و بدون نیاز به حفاری

همان طور که گفته شد از لوله‌ های بتنی مسلح می‌ توان در خطوط آب‌ رسانی و انتقال آب و فاضلاب بهره برد. به‌ عنوان مثال برای انتقال آب از خارج از شهر به داخل شهر شاهلوله‌ هایی که مورد استفاده قرار می‌ گیرند از لوله‌ های بتنی مسلح هستند که می‌ توانند فشارهای بازه ۶ تا ۳۵ از اتمسفر را تحمل کنند. استفاده از لوله‌ های بتنی مسلح مزایای بسیار زیادی مثل تولید داخلی، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر نیرو داخلی و خارجی و قابلیت ساخت برای فشارهای مختلف را دارد. با تمام این تفاسیر این نوع لوله‌ ها یکسری معایبی مثل سنگینی، شکنندگی و دشواری در نظم را نیز دارند. برای آن‌ که این لوله‌ ها در برابر آسیب‌ ها محافظت شوند، سطح دیواره داخلی و خارجی آن را از قیر می‌ پوشانند و در برخی موارد نیز از ضد سولفات برای جلوگیری از خوردگی استفاده می‌ شود.

انواع روش های تقویت لوله بتنی کدامند؟

انواع روش های تقویت لوله بتنی کدامند؟

باکیفیت‌ ترین لوله‌ ها در 5تاش تجارت رادین

در مطالب فوق انواع روش‌ های تقویت لوله بتنی را معرفی کردیم تا اگر در این زمینه فعالیت دارید بدانید که چگونه می‌ توانید طول عمر مفید این نوع لوله ها را افزایش دهید. همچنین کیفیت لوله‌ هایی که در لوله‌ کشی‌ ها استفاده می‌ شود اهمیت بسیار زیادی دارد که باید حتماً از فروشگاه‌ های معتبر تهیه شوند تا در طولانی‌ مدت بدون هیچ نوع آسیبی عملکرد مطلوبی داشته باشند. مجموعه 5تاش تجارت رادین سعی کرده‌ است که باکیفیت‌ ترین لوله‌ ها را با قیمت مناسب عرضه کند تا شما مشتریان عزیز بتوانید با خیال راحت پروژه‌ های لوله‌ کشی خود را به اتمام برسانید. برای اطلاع از جزئیات محصولات می‌ توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.