لوله پی وی سی سخت یکی از پرکاربردترین انواع پلاستیک در صنعت می‌باشد. لوله پی وی سی سخت سنگین یکی از انواع لوله‌های پی وی سی است که ساختار و ترکیب آن فاقد نرم کننده است که به راحتی قابل بازیافت است. همان‌طور که در مقاله‌های قبل ذکر شد، لوله‌های پلاستیکی قابل اشتعال هستند و بیشتر آن‌ها آتش را گسترش می‌دهند؛ اما یکی از خصوصیات پی وی سی این است که آتش را روی لوله پخش نمی‌کند، فقط نقطه‌ای که در آتش است می‌سوزد و از بین می‌رود.
لوله پی وی سی سخت سنگین در صنایع مرتبط مانند پتروشیمی و کشاورزی کاربرد فراوانی دارد و در زمینه‌های مختلف زندگی بشر کاربرد دارد و به همین دلیل خریدوفروش لوله پی وی سی سخت و قیمت لوله پی وی سی سخت مناسب در زمینه‌های مختلف به ویژه صنایع ساخت پلاستیک از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین این محصولات مصرف روزافزونی در تولید محصولات پتروشیمی دارد.

 

لوله پی وی سی سخت سنگین

لوله‌های پی وی سی دارای معایبی نیز هستند، از جمله اینکه در دماهای صفر و زیر صفر بسیار شکننده و مستعد ترک خوردن هستند. همچنین اگر در معرض نور خورشید با اشعه فرابنفش بیش از حد قرار گیرند، کیفیت خود را از دست می‌دهند. لوله‌های پی وی سی برای خدمات آبگرم مناسب نیستند. لوله پی وی سی لوله برق سمنان در سه نوع معمولی، نیمه قوی، قوی و در سایزهای ۱۳/۵ (۲۰ برقی)، ۱۶ (۲۵ برقی)، ۲۱ (۳۲ برقی)، ۲۹ (۴۰ برقی)، ۳۶ (۵۰ برقی) تولید می‌گردد.

استحکام بالا، سطح صیقلی، عمر طولانی و خود خاموش شدن در برابر شعله از جمله خواص ویژه این نوع لوله است. برخلاف بسیاری از انواع دیگر لوله‌های پلاستیکی، لوله‌های UPVC از چندین نوع مواد لوله پی وی سی سخت سنگین از جمله رزین PVC، تثبیت‌کننده‌های حرارتی و نوری، پرکننده‌های معدنی مانند کربنات کلسیم، روان کننده‌های داخلی و خارجی مانند اسید استئاریک و موم پارافین ساخته می‌شوند. 

لوله پی وی سی سخت سنگین

لوله پی وی سی سخت سنگین

کاربرد لوله‌های UPVC

لوله‌های UPVC بسته به نوع، فرمول و ضخامت لوله و طبق استانداردهای مربوطه در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • الف: آبرسانی شهری، کشاورزی، صنعتی (بدون فشار و تحت فشار)
 • ب: فاضلاب شهری، خانگی (بدون فشار و تحت فشار)
 • ج: انتقال سیالات شیمیایی و صنعتی
 • د: زهکشی و جمع آوری آب‌های سطحی
 • ه: حفاظت عبور کابل برق و مخابرات

 

نکاتی در نصب و اجرا پی وی سی (PVC) سخت سنگین و متوسط

بازدید قبل از نصب

کلیه لوله‌ها و اتصالات را باید قبل از مصرف به لحاظ صدمه دیدن احتمالی به هنگام بارگیری و تخلیه در محل کار کنترل و بازرسی نمود داخل لوله‌ها بدقت بازرسی شود که هیچگونه مواد زائدی وجود نداشته باشد.

اتصال: برای اتصال دو قطعه اعم از لوله به لوله اتصالات به لوله و یا اتصالات به اتصالات می‌بایستی هر دو محل اتصال را کاملاً تمیز نموده به‌طور یکه عاری از هرگونه گرد و خاک، روغن، گریس و مواد زائدی باشد سپس هر دو سطح را کاملاً به چسب آغشته کرده و به اندازه موردنیاز که در اتصالات بصورت یک رینگ آب بندی در قسمت نری اتصال پیش بینی شده داخل کوپل نموده و چسب اضافه خارج شده از انتهای اتصال در قسمت رینگ آب بندی بصورت یک حلقه تقویتی آب بندی عمل می‌نماید.

تعبیه لوله‌های هواکش (VENT) فاضلاب و با استفاده از سیفون در همه تجهیزات و سرویس بهداشتی ساختمان با عمق آب بندی مناسب از ورود گازهای آلوده و بوهای ناخوشایند فاضلاب به درون ساختمان جلوگیری نمایید (درصورتی‌که عمق آب بندی کم باشد در صورت عدم استفاده کوتاه مدت به دلیل تبخیر سریع آب ناحیه آب بند مسیر عبور برای ورود بوی فاضلاب به داخل ساختمان باز می‌شود) که سیفون های تولیدی شرکت با عمق آب بندی مناسب باعث جلوگیری از این مشکل می‌گردد که با توجه به این نکته در بهداشت و سهولت تهویه مناسب ساختمان‌ها بسیار حائز در است.

 

نکاتی در نصب و اجرا

آزمایش با آب

ممکن است قسمت به قسمت یا در صورتیکه مصالح لوله کشی و اتصال‌ها در برابر فشار ارتفاع (استاتیک) مقاوم باشند به طور یک جا برای کلیه شبکه لوله کشی انجام شود. همه دهانه های باز شبکه لوله کشی، جز بالاترین دهانه باز آن به طور موقت بسته شود و تمام لوله‌ها با آب پر شود. پس از مدت ۱۵ دقیقه باید همه قطعات و اتصالات مورد بازرسی قرار گیرد و نشت آب مشاهده نشود. در صورت مشاهده نشت آب باید قطعه معیوب یا اتصال ضعیف ترمیم یا تعویض شود و آزمایش با آب تکرار شود.

 • لوله کشی فاضلاب باید در برابر فشار ۰/۳ بار ۳ متر ستون آب از داخل و خارج به طور دائم آب بند و گاز بند باشد.
 • مصالح لوله کشی فاضلاب باید در برابر دمای فاضلاب داخل لوله تا ۶۵ درجه سانتی‌گراد مقاوم باشد.
 • اتصالات باید از استانداردی انتخاب شود که با استاندارد لوله هماهنگ باشد.
 • سطح داخلی اتصالات نباید برآمدگی، لبه یا تغییر در سطح مقطع (جز تبدیل) داشته باشد.
 • اکثر لوله‌های مورد استفاده در لوله کشی فاضلاب ساختمان‌های مسکونی با روش اتصال چسبی می‌باشد.

 

مقایسه لوله پی وی سی‌سخت و معمولی

لوله پی وی سی در واقع نوعی لوله پلاستیکی هستند؛ که به دلیل دوام طولانی و استحکام بالا از پرفروش‌ترین انواع لوله به شمار می‌آیند. این لوله‌ها در صورت آتش گرفتن، حرارت را به نقاط دیگر منتقل نمی‌سازند. به همین دلیل این مزیت سبب شده است تا از آن‌ها در لوله‌کشی‌های مختلف استفاده شود.

این لوله‌ها قادر به ترکیب چندین ماده دیگر از قبیل رزین، فیلر های معدنی و همچنین روان کننده‌ها می‌باشد. پی وی سی در ابتدا به شکل پودر سفید رنگی است. نوع نرم کننده‌ای که به آن افزوده می‌شود آن را به پی وی سی سخت یا معمولی مبدل می سازد.

از نمونه پی وی سی های سخت می توان به درب و پنجره و لوله اشاره کرد. سفره نیز از نمونه پی وی سی های نرم به شمار می‌آیند. از لوله‌های pvc به اصطلاح سخت در اموری مانند آبرسانی شهری، صنعتی و کشاورزی تحت فشار و بدون فشار، زهکشی آب‌های سطحی، کابل برق و مخابرات و همچنین انتقال سیالات صنعتی و شیمیایی استفاده می‌شود. به لوله‌های pvc سخت، یو پی وی سی نیز گفته می‌شود. لوله‌های یو پی وی سی قابلیت ساخت با ابعاد و قطر مختلف را دارند؛ که انتخاب اندازه مناسب به نوع کاربری و مکان استفاده از آن بستگی دارد.

لوله پی وی سی سخت سنگین

لوله پی وی سی سخت سنگین

دلیل خرید لوله های پی وی سی

مزایای لوله‌های پی وی سی سبب گستردگی استفاده از آنها شده است. خرید انواع پی وی سی در مقادیر مختلف و به دلیل مزایای زیر صورت می‌گیرد:

 • غیر قابل اشتعال و ضد آتش بودن، عدم انتقال الکتریکی و عدم جذب رطوبت
 • امکان پوسیدگی کم و عمر طولانی تا ۶۰ سال، قابلیت اتصال آسان و راحت به کمک چسب پی وی سی
 • سبک وزن و ارزان قیمت و نصب آسان در بین سقف‌ها و کانال‌ها، مقاوم در برابر اسیدها و مواد شیمیایی
 • عدم نیاز به رنگ آمیزی دیوارها پس از نصب این لوله‌ها، دارای قطر خارجی کم و در دسترسی

دلایل فوق سبب شده است تا لوله‌های پی وی سی به راحتی جایگزین لوله‌های فلزی شوند؛ که در زمانی نه چندان دور مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

 

قیمت لوله پی وی سی سخت

قیمت لوله پی وی سی سخت به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که یکی از آنها کیفیت مواد اولیه است زیرا تولید لوله پی وی سی سخت از مواد اولیه مرغوب و باکیفیت بالا و با تکنولوژی پیچیده انجام می‌شود. کیفیت و نوع مواد اولیه تعیین کننده قیمت لوله پلی اتیلن است. قیمت لوله پی وی سی سخت بر اساس نرخ روز ارز تعیین می‌شود. در واقع می‌توان گفت که افزایش قیمت دلار سبب بالا رفتن قیمت لوله پی وی سی سخت در بازار خواهد شد. شما عزیزان می‌توانید بعد از اعتبارسنجی فروشندگان و مقایسه قیمت‌ها، بهترین فروشنده را انتخاب کنید. شرکت پنج تاش یکی از بهترین تولیدکننده‌های لوله پی وی سی سخت با کیفیت عالی و استاندارد در ایران است.