لوله کاروگیت یکی از انواع لوله‌ های پلی اتیلن محسوب می‌ شود که به‌ صورت دو جداره بوده و سطح داخلی آن کاملاً صاف و صیقل است اما سطح خارجی آن کمی موج‌ دار یا کاروگیتی است که به‌ همین خاطر این نام را روی آن گذاشتند. لوله کاروگیت معمولاً برای انتقال مایعات و فاضلاب استفاده می‌ شود. البته ممکن است در بازار این لوله را با نام‌ های لوله خرطومی فاضلاب یا لوله دو جداره فاضلابی پلی اتیلن نیز معرفی کنند. در این مقاله از سایت 5تاش تجارت رادین قصد داریم این نوع لوله پلی‌ اتیلنی را معرفی کنیم.

 

معرفی انواع لوله کاروگیت دو جداره از نظر روش ساخت

لوله‌ های کاروگیت بر اساس روش ساخت به دو دسته لوله‌ های کاروگیت اسپیرال و معمولی دسته‌ بندی می‌ شوند که هر دو آن‌ ها در نحوه تولید با یکدیگر متفاوت هستند. در این بخش به‌ طور خلاصه این دو نوع لوله را معرفی می‌ کنیم:

 • لوله دو جداره معمولی: در ساخت لوله دو جداره معمولی از مواد پلیمری استفاده می‌ شود که قالب‌ گیری شده و سپس به وسیله پرس به یکدیگر وصل خواهند شد.
 • لوله کاروگیت اسپیرال: به کمک دستگاه اکسترود لوله کاروگیت اسپیرال ساخته می‌ شود که پس‌ از خنک کردن به شکل مارپیچ تبدیل خواهد شد. در مرحله‌ آخر نیز جداره خارجی توسط چسبیدن حلقه‌ ها به یکدیگر تشکیل می‌ شود و سپس جداره داخلی اضافه خواهد شد. جداره درونی این لوله مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی و خورنده دارد.
لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت دو جداره از نظر ساختار چگونه است؟

با توجه به این‌ که از این نوع لوله معمولاً برای انتقال سیالات در داخل خاک یا در زیر خاک استفاده می‌ شود، ساختار خارجی آن‌ ها کاملاً موج‌ دار است تا خاک بتواند پیرامون آن را بپوشاند و دیگر فشار به لوله وارد نشود. توجه داشته باشید خاکی که اطراف این لوله قرار می‌ گیرد، باید کاملاً نرم و عاری از سنگ و ریگ باشد. در واقع خاک نرم باعث می‌ شود تا انعطاف‌ پذیری لوله پلی اتیلن فاضلابی افزایش پیدا کند و مقاومت بیشتری در برابر فشارهای خارجی داشته باشد. در نتیجه طول عمر این لوله بین ۵۰ تا ۷۵ سال نسبت به محل نصب رقم می‌ خورد.

 

سایز بندی لوله های کاروگیتی

لوله‌ های کاروگیت در سایزهای متنوعی تولید می‌ شوند. این لوله‌ ها از سایز ۱۱۰ میلی‌ متر برای استفاده در فاضلاب خانگی تا سایز ۱۰۰۰ برای خطوط اصلی فاضلاب قابل‌ استفاده هستند. البته لوله‌ های کاروگیت ۲۰۰ و ۲۵۰ نیز کاربرد بسیار زیادی در مصارف فاضلابی دارند؛ که معمولاً از آن‌ ها برای جمع‌ آوری فاضلاب در کوچه و خیابان‌ های کم‌ عرض استفاده خواهد شد.

 

لوله دو جداره پلی اتیلنی چه کاربردهایی دارد؟

با توجه به این‌ که این لوله‌ ها بسیار مستحکم هستند و شیار دارند، بنابراین می‌ توان در هر کجا که نیاز به انتقال سیالات از زیر زمین بود از آن‌ ها بهره برد. رایج ترین کاربردهای لوله دو جداره پلی اتیلنی شامل موارد زیر است:

 • جهت انتقال آب باران
 • سیستم آبیاری و به ویژه آبیاری قطره ای خطوط انتقال فاضلاب
 • مخزن ذخیره مایعات
 • انتقال مواد شیمیایی مانند اسید ها و باز ها
 • منهول ها

در موارد فوق کاربردهای مختلف این لوله را بیان کردیم؛ اما اصلی‌ ترین آن‌ ها جمع‌ آوری و انتقال آب و فاضلاب است. همچنین در سیستم‌ های زهکشی، انتقال آب باران و طوفان و جمع‌ آوری فاضلاب جزو مهم‌ ترین وظایف این لوله محسوب می‌ شود.

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت چه مزایایی دارد؟

از پلی اتیلن سخت با چگالی بالا می‌ توان لوله دو جداره کاروگیتی تولید کرد؛ بنابراین این لوله‌ ها در برابر مواد شیمیایی و گازهای خورنده مقاومت زیادی دارند. با توجه به این‌ که وزن آن‌ ها کم است و مواد پلی اتیلنی کمتری در آن‌ ها به‌ کار رفته، بنابراین قیمت کمتری دارند. علاوه‌ بر طول عمر زیاد، این لوله‌ ها قابل بازیافت هستند و سازگاری زیادی با محیط‌ زیست دارند. سایر مزایای لوله‌ های گاروگیتی شامل موارد زیر می‌ شود:

 • امکان انجام جوش پلاستیکی
 • تنوع سایز
 • نصب راحت
 • طول عمر بالای 50 سال مقاومت در برابر مواد شیمایی خورنده و اسیدی
 • وزن کم و سبک
 • مقاومت در برابر اشعه uv خورشید
 • قابلیت اجرا به صورت دفنی و مقاومت بالا در برابر فشار های خارجی
 • صاف و صیقلی بودن سطح درونی و در نتیجه عدم وجود اصطکاک

 

نصب و اتصال لوله های کاروگیت

نصب لوله‌ های کاروگیتی با استفاده از اتصالات پلی‌ اتیلنی متفاوتی انجام می‌ شود که با روش‌ های مختلف به یکدیگر متصل خواهند شد. روش کوپلر یکی از ساده‌ ترین اقدامات برای اتصال لوله‌ ها است. برای آب بندی لوله ها از واشرهای با جنس لاستیک مصنوعی یا پی وی اس می‌ توان استفاده کرد. روش بعدی استفاده از باندهای کوپلینگ به همراه گسکت یا بدون آن بوده که این روش نیز در اتصال لوله‌ های کاروگیت کاربرد زیادی دارد. البته می‌ توان از سایر روش‌ ها مثل اتصال با کمربند برای اتصال لوله‌ های سایز بالا و همچنین جوش الکتروفیوژن بهره برد.

 

باکیفیت‌ ترین لوله‌ ها در 5تاش تجارت رادین

یکی از باکیفیت‌ ترین لوله‌ های پلی‌ اتیلنی را در مطالب فوق معرفی کردیم. لوله کاروگیت کاربرد بسیار فراوانی در صنایع مختلف از جمله انتقال آب و فاضلاب دارد که باید در هنگام خرید حتماً به کیفیت آن‌ ها توجه داشت تا در طولانی‌ مدت دچار آسیب و خوردگی نشوند. در سایت 5تاش تجارت رادین انواع لوله‌ های باکیفیت موجود هستند که شما می‌ توانید با توجه به شرایط پروژه لوله‌ کشی خود مناسب‌ ترین لوله را تهیه کنید. چنانچه پیش‌ از خرید نیاز به کسب اطلاع از جزئیات بیشتر دارید، کافیست با کارشناسان ما در این مجموعه در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.