یکی از ترکیباتی که به دلیل خواص مکانیکی خاص در ساخت لوله و اتصالات و پروفیل کاربرد فراوانی دارد پلی وینیل کلراید سخت است که به اختصار U-PVC نامیده می شود. آب روان، تمیز و سالم در همه کشورها صرف نظر از نوع ملک مسکونی یا تجاری یک ضرورت است. از زمان های قدیم مردم با آزمایش مواد مختلف به دنبال راهی برای داشتن آب آشامیدنی با کیفیت بوده اند. U-PVC به طور گسترده برای تولید لوله ها و اتصالات مورد نیاز برای شبکه های آبرسانی، آبیاری و فاضلاب استفاده می شود. در گذشته از لوله های فلزی به عنوان لوله آب برای تأمین آب استفاده می شد. با این حال، همان طور که همه ما می دانیم، فلزات اغلب زنگ زده یا خورده می شوند و در هنگام نصب مشکلات زیادی ایجاد می کنند. لوله یو پی وی سی یک گزینه ایده آل برای حل این مشکل است.

 

کیفیت لوله های پی وی سی

لوله های UPVC را نباید با لوله های پلی اتیلن اشتباه گرفت. اغلب هیچ ماده افزودنی به لوله های پلی اتیلن اضافه نمی شود زیرا این باعث می شود آنها بیش از حد شکننده شوند. متأسفانه بسیاری از تولیدکنندگان در خط تولید خود از ماده ای به نام فیلر استفاده می کنند که کیفیت محصولات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

لوله UPVC از نظر ظاهری شکننده تر و خشک تر است. استاندارد لوله UPVC این است که این محصول باید کمی نرم باشد و در برابر ضربه انعطاف خوبی از خود نشان دهد. بسیاری از لوله های پلاستیکی به اشتباه در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

لوله یو پی وی سی

لوله یو پی وی سی

ویژگی های لوله UPVC

لوله UPVC دارای ویژگی هایی است که باعث می شود در خطوط لوله مجتمع های ساختمانی بسیار مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این ویژگی ها به شرح زیر است:

مقاومت بالا در برابر خوردگی

لوله های U-PVC نارسانای جریان الکتریکی هستند و در مقایسه با لوله های چدنی و گالوانیزه در برابر واکنش های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک ها که منجر به خوردگی فلزات می شود، مقاوم هستند. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی لوله های U-PVC وجود دارد. در نتیجه استفاده از لوله های U-PVC در کاربردهایی که خاک مهاجم وجود دارد بسیار مقرون به صرفه است.

اصطکاک کم در برابر سیالات و سطح صاف و صیقلی

لوله و اتصالات UPVC از مواد بی رنگ و بی بو ساخته می شود و استاندارد لوله های UPVC این است که سطح بسیار صافی دارند و مقاومت کمی در برابر حرکت مایعات نشان می دهد. ضریب زبری سطح لوله uPVC تنها 0.009 است. خواص فیزیکی لوله های UPVC تحت تأثیر نور مستقیم خورشید یا برف و باران قرار نمی گیرد.

استحکام بالای مکانیکی

لوله UPVC استحکام بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه زیاد آب دارد. این لوله (لوله تحت فشار) می تواند فشار اتمسفری 110 را به مدت یک ساعت در دمای اتاق بدون ترک تحمل کند.

بهداشتی و غیر سمی بودن

لوله UPVC از سیستم بدون نمک سرب استفاده می کند؛ بنابراین این لوله ها بر کیفیت آب تأثیر نمی گذارد و مواد داخلی آن را تغییر نمی دهد.

بافت سبک

چگالی لوله uPVC یک پنجم چدن معمولی است و به همین دلیل حمل و نقل و نصب آن بسیار آسان است. استحکام بالای U-PVC ضخامت و سبکی این لوله ها را به حداقل می رساند. اتصالات UPVC با استفاده از خمیر چسب مخصوص یا آب بند الاستیک انجام می شود. لوله های U-PVC دارای مزیت سبکی قابل توجهی هستند که یک جنبه ایمنی مهم در نظر گرفته می شود. حمل و نقل آسان آسیب های عملیاتی را به حداقل می رساند و نصب و حمل و نقل را تسهیل می کند.

نصب سریع، آسان و ارزان

نصب سریع و آسان با هزینه نصب کمتر نسبت به سایر سیستم های لوله کشی استخر و همچنین زیبایی و هارمونی این لوله ها در مقابل لوله های فلزی (گالوانیزه، فولادی) و سایر پلیمرها از جمله پلی اتیلن که برای جلوه بهتر باید ساپورت شوند و حجم بیشتری برای فضای موتورخانه و تأسیسات می گیرند از دیگر علل برتری لوله و اتصالات UPVC نسبت به سیستم های لوله کشی مشابه است.

سازگاری با دماهای مختلف در لوله های آبرسانی

محدوده دمایی لوله UPVC در محدوده دمای اتاق است. زمانی که دما پایین باشد معمولاً شکنندگی آنها افزایش می یابد و با افزایش دما مقاومت آنها کاهش می یابد؛ بنابراین بهتر است این محصول را بیشتر برای ساختمان های مسکونی در نظر بگیرید.

مقاومت مناسب در برابر نفوذ آب

این لوله ها 15 دقیقه پس از نصب قابل استفاده هستند.

نکته مهم: در نظر داشته باشید که لوله کشی ساختمان یکی از مواردی است که سال ها دست نخورده باقی می ماند پس بهتر است با اطلاعات کافی این کار را انجام دهید. در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد انواع لوله های یو پی وی سی می توانید با مشاورین پنج تاش تماس حاصل فرمایید.

استحکام کششی و انعطاف پذیری بالا

مقاومت لوله های U-PVC در برابر آسیب یکی از مزیت های عملکردی مهم آنها محسوب می شود. لوله های U-PVC می توانند تحت بار بدون شکستگی تغییر شکل دهند.

مقاومت در برابر عوامل فیزیکی و محیطی

لوله های U-PVC (PVC غیرپلاستیک) مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش، خط و خش و ضربه از خود نشان می دهند، ثابت شده است که لوله های U-PVC بسیار مقاوم تر از لوله های فلزی هستند.

عدم رسوب گیری و زنگ زدگی

یکی از مزایای لوله و اتصالات UPVC در استخرها و جکوزی های آب گرم می باشد. به مرور زمان رسوبات زیادی در اتصالات و شیرآلات ایجاد می شود که حاصل مواد ضدعفونی کننده است. این مشکل در سراسر سیستم لوله کشی فلزی (گالوانیزه و فولادی) به وفور دیده می شود. این مشکل باعث افت فشار و آسیب به شیرها می شود. در حالی که مشکل فوق در سیستم های لوله کشی مدرن UPVC حل شده است.

آب بندی مطمئن لوله ها و اتصالات UPVC

به عنوان مثال دراتصالات پلی اتیلن که به دو روش جوشی و کوپلی می باشد که نوع جوشی در صورت اجرای صحیح مطمئن تر خواهد بود به دلیل افزایش طول زیاد پلی اتیلن در مقابل دما و فشار بالای سیستم لوله کشی استخر جکوزی این سیستم ها در نقطه اتصال ضعیف می باشند و به دلیل عدم سازگاری پلیمر با بتن بنابرین آب بندی لوله ها مخصوصاً لوله های مکش استخر که از بتن عبور می کنند بسیار مشکل است که این مشکل در سیستم لوله کشی نوین UPVC با کمک والکراس یا حلقه آب بند حل شده است؛ و همین طور عدم آب بندی مناسب در مقاطع عبور لوله از بتن در لوله کشی استخر و جکوزی که این مشکل در لوله کشی یو پی وی سی UPVC حل شده است.

عمر طولانی

طول عمر لوله و اتصالات UPVC بین 15 تا 100 سال است. (متوسط 60 سال)

امکان استفاده در موتورخانه های استخر و جکوزی

لوله و اتصالات UPVC که به علت تنوع بسیار اتصالات و شیرآلات در موتور خانه های استخر و جکوزی قابل استفاده می باشد که این امر به عنوان مثال برای اتصالات و شیرآلات پلی اتیلن و یا پلی پروپلین قابل صدق نمی باشد.

تنوع محصولات لوله و اتصالات UPVC

موجود بودن لوله، اتصالات، شیرآلات فشار قوی یو پی وی سی UPVC از سایز ۱۶ تا ۳۱۵ که فقط این تنوع در سیستم لوله و اتصالات UPVC موجود است و به عنوان مثال در سیستم های ۵ لایه تأمین لوله و اتصالات بالای ۳۲ میلی متر مشکل و سایزهای بالای ۷۵ میلی متر نیز کاملاً سفارشی و حداکثر ۱۱۰ میلی متر می باشد و این مشکل در مورد لوله و اتصالات پلی پروپلین PP نیز صدق می کند.

مقاوم در برابر آتش

سیستم سیم کشی جدید UPVC غیر رسانا و خود خاموش شونده است، بنابراین به گسترش آتش کمکی نمی کند.

دوستدار محیط زیست

لوله ها و اتصالات UPVC سازگار با محیط زیست هستند و به راحتی قابل بازیافت هستند.

لوله یو پی وی سی

لوله یو پی وی سی

کاربردهای لوله و اتصالات UPVC

ترکیب شیمیایی جالب لوله های UPVC استفاده از آنها را در بسیاری از پروژه های ساختمانی و صنعتی مؤثر کرده است. سازندگان این محصول اغلب قبل از فروش راهنمایی های لازم را به خریداران ارائه می دهند تا در هنگام انتخاب لوله و اتصالات با آگاهی کامل بتوانند انتخاب درستی داشته باشند. در زیر به برخی از کاربردهای این لوله ها می پردازیم.

آبرسانی و لوله کشی شهری

به دلیل اینکه لوله UPVC مقاومت اسیدی و قلیایی مناسبی دارد و در عین حال مشکلی از قبیل زنگ زدگی و خوردگی ندارد، استفاده از آن برای آب شهری بسیار توصیه می شود. همچنین عمر مفید این لوله ها بسیار طولانی است و برای مدت طولانی نیازی به تعمیر نخواهند داشت.

سیستم‌های آبیاری قطره‌ای

استفاده از این لوله‌ها در سیستم آبیاری قطره‌ای می‌تواند مصرف آب را ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهد. همچنین لوله یو پی وی سی برای توزیع سموم دفع آفات بسیار مناسب است. بسیاری از کشاورزان آن را گزینه‌ای عالی برای این کار می‌دانند.

لوله های آب باران و ناودان ها

شکل پذیری بالای لوله های UPVC باعث می شود که سازندگان از آنها برای حمل آب باران با دست باز استفاده کنند.

عایق سیم های انتقال داده

مواد UPVC به عنوان یک عایق عالی محسوب می شود و برای عایق کاری سیم های انتقال داده استفاده می شود.

انتقال مواد شیمیایی

همان طور که گفته شد لوله uPVC در برابر مواد اسیدی و قلیایی مقاوم است؛ بنابراین در بسیاری از آزمایشگاه ها برای انتقال مواد شیمیایی استفاده می شود.

تولید درب و پنجره

اکثر کارگاه های مدرن تولید درب و پنجره در حال حاضر از مواد اولیه UPVC برای تولید محصولات خود استفاده می کنند؛ زیرا طول عمر بالایی دارند و در برابر شرایط مختلف آب و هوایی نیز مقاوم هستند.

لوله یو پی وی سی

لوله یو پی وی سی

انواع اتصالات لوله UPVC

همان طور که از نام اتصالات UPVC پیداست، مواد اولیه آن UPVC بوده و یکی از قدیمی ترین و با کیفیت ترین مواد موجود در پتروشیمی در کشور می باشد که تا به امروز تولید شده است. نحوه نصب این نوع اتصالات معمولاً با استفاده از چسب مخصوصی که کیفیت بالایی دارد و تمیزتر است امکان پذیر است. انواع مختلفی از اتصالات یو پی وی سی وجود دارد، شما باید نوع خاصی را با در نظر گرفتن استانداردهای موجود در لوله ها، عملکرد و مکان آنها انتخاب کنید

برخی از انواع اتصالات لوله های UPVC به شرح زیر است:

  • زانو 90 درجه
  • زانو 45 درجه یو پی وی سی
  • سه راه مساوی
  • سه راه تبدیلی
  • تبدیل UPVC
  • بوشن چسبی UPVC
  • کپ یو پی وی سی
  • بوشن مغزی
  • مهره ماسوره
  • فلنج
لوله یو پی وی سی

لوله یو پی وی سی

تفاوت لوله های یو پی وی سی و یو پی وی سی

لوله پی وی سی به عنوان جایگزینی برای لوله های مسی و آلومینیومی و در خطوط فاضلاب، سیستم های آبیاری و سیستم های گردش استخر استفاده می شود؛ اما می توان به جای اکثر لوله های پلاستیکی دنیا از لوله های یو پی وی سی استفاده کرد. این لوله ها در برابر فرسایش شیمیایی بسیار مقاوم بوده و با دیواره داخلی صاف خود انتقال آب را در خود تسهیل می کنند. این لوله ها فوق العاده سفت، مستحکم و مقرون به صرفه هستند، به همین دلیل از آنها برای خطوط فاضلاب و لوله های فاضلاب در فضای باز استفاده می شود.

به طور کلی از PVC برای نازک کاری استفاده نمی شود؛ زیرا در مقایسه با UPVC در برابر شرایط جوی مختلف مقاومت کمتری دارند. لوله های UPVC تأثیر کمتری بر ترکیب شیمیایی مواد می گذارند. به همین دلیل استفاده از آنها در تجهیزات پزشکی بسیار بیشتر است. به عنوان مثال، گاهی اوقات از مواد UPVC به عنوان نگهدارنده دندان استفاده می شود. از طرفی لوله های UPVC عمر بسیار بیشتری نسبت به لوله های پی وی سی دارند و همچنین بازیافت آنها بسیار راحت تر است.

لوله یو پی وی سی

لوله یو پی وی سی

قیمت لوله UPVC

تولیدکنندگان لوله UPVC از ترکیبات و افزودنی های مختلفی در محصولات خود استفاده می کنند. هر یک از این ترکیبات به نوبه خود بر قیمت این لوله ها تأثیر می گذارد. هر کدام از این افزودنی ها می توانند لوله مورد نظر را برای استفاده در شرایط مختلف مانند پروژه های روکار یا فضاهای زیرزمینی آماده کنند. این مسئله اغلب نقش مهمی در تعیین قیمت لوله های UPVC دارد. به طور مشابه، مواردی مانند قطر و ضخامت در تعیین هزینه لوله UPVC نقش دارند.

لوله یو پی وی سی

لوله یو پی وی سی

خرید لوله U-PVC

خرید هر محصول ساختمانی باید بر اساس اطلاعات کافی از قابلیت های آن و سازگاری با پروژه و نیازهای مورد نظر شما انجام شود. اگر این مسئله را نادیده بگیرید، هزینه زیادی برای شما خواهد داشت؛ زیرا بیشتر لوله های آب و فاضلاب ساختمان از زیر زمین عبور می کند. اگر به دنبال خرید محصولات مناسب برای نصب لوله کشی ساختمان مسکونی، اداری یا صنعتی خود هستید، کارشناسان شرکت پنج تاش می توانند به شما مشاوره لازم را بدهند.