لوله PVC برق یکی از پرکاربردترین تجهیزات در صنعت ساختمان می باشد و کاربردهای آن در داخل سقف های کاذب و زیر گچ است. لوله برق به لوله‌هایی گفته می‌شود که برای پوشاندن سیم‌ها و جریان های الکتریکی که از آن عبور می‌کنند و برای محافظت از آنها در برابر عوامل خارجی مانند فشار، خوردگی، پارگی و تغییرات دما استفاده می ‌شوند. در این مقاله شما را با لوله های برق پی وی سی که یکی از پرمصرف ترین محصولات پی وی سی و البته پر فروش ترین شرکت تولیدی پنج تاش می باشد آشنا می کنیم.

 

دلیل استفاده از لوله برق

به طور کلی، عوامل متعددی بر شکل ظاهری لوله برق و استفاده از آنها تأثیر گذاشته است. یکی از این عوامل ایمنی است. در گذشته که استفاده از لوله های برق رایج نبود، سیم و کابل ها عمدتاً به صورت روکار نصب می شدند. این روش اجرا، احتمال برخورد اجسام نوک تیز به سیم را افزایش می داد و به این ترتیب حوادث مرگبار ناشی از برق گرفتگی مدام در حال افزایش بود.

از طرفی سیم کشی ساختمان ها به صورت روکار باعث پوسیدگی سیم و کاهش عمر آن می شود. به همین دلیل با پیشرفت علم و صنعت لوله های مختلفی وارد بازار شده است که علاوه بر افزایش ایمنی و کاهش حوادث جانی، باعث افزایش طول عمر سیم و کابل و بهبود عملکرد سیم کشی می شود.

لوله PVC برق

لوله PVC برق

لوله های PVC برق

همان طور که گفته شد یکی از انواع لوله های پی وی سی، لوله های برق PVC می باشد. لوله های برق پی وی سی که به لوله های برق نیز معروف هستند یکی از محصولات پی وی سی هستند که برای عبور انواع سیم و کابل مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه لوله های برق PVC به دلایلی از جمله مقاومت در برابر خوردگی حلال و شیمیایی، طول عمر بالا، وزن بسیار سبک، نصب آسان، تقریباً به عنوان جایگزینی عالی و مناسب برای انواع لوله فلزی، فولادی، گالوانیزه و… استفاده می شود.

این لوله ها نسبت به لوله های قدیمی مانند لوله های فلزی ایمن تر هستند و نصب و کار با آنها بسیار آسان تر است. علاوه بر این، این لوله در برابر فشار و شکستگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد که می تواند از آسیب های احتمالی و جوندگان ایمن باشد. مزیت بزرگ این لوله ها عدم رسانایی آنهاست که امنیت بالایی در صورت آسیب یا مشکل سیم های برق ایجاد می کند.

 

انواع لوله های برق PVC قابل استفاده در سیستم برق ساختمان

از آنجایی که انواع لوله های پی وی سی به دلیل ویژگی هایی که دارند به یکی از پر مصرف ترین مواد در این زمینه تبدیل شده اند، آگاهی از انواع آنها برای برق کاران و اپراتورهای تأسیسات برقی ضروری است. اورینگی و چسبی به دلیل طول عمر و دوام در بسیاری از پروژه های ساختمانی داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از بهترین ویژگی های لوله PVC برق، وزن سبک و قابل حمل بودن آن و همچنین راه اندازی و نصب آسان آن است که علاوه بر افزایش سرعت سیم کشی برق ساختمان، هزینه های جاری را نیز کاهش می دهد.

 

کاربردهای استفاده از لوله های PVC

استفاده از لوله های PVC امروزه در خیلی از صنایع همه گیر شده است و کاربردهای بسیار زیادی دارند.

 • از این لوله ها می توان برای لوله کشی فاضلاب شهری تحت فشار و یا بدون فشار استفاده کرد.
 • لوله کشی آبیاری های کشاورزی تحت فشار و یا بدون فشار
 • لوله کشی جداره ها، زه کشی و انتقال تهویه های هوا
 • انتقال مواد و املاح شیمایی
 • استفاده به عنوان پوشش های عایق الکتریسیته
 • استفاده برای سیستم آبرسانی ساختمان ها
 • انتقال کابل های برق و مخابراتی
 • سیستم آبرسانی شهری
لوله PVC برق

لوله PVC برق

مهم ترین مشخصات لوله های برق PVC

لوله PVC برق که نوع خاصی از لوله های پی وی سی هستند دارای مزایای فراوانی می باشند که در صورت استفاده از این لوله در سیستم برق ساختمان دانستن ویژگی ها و مزایای این محصول بسیار حائز اهمیت است مهم ترین مزایای این لوله ها عبارتند از:

مقاومت در برابر خوردگی

همان طور که در بالا ذکر شد لوله های ساخته شده از آهن یا مواد دیگر مقاومت کمی در برابر رطوبت و خوردگی دارند اما این لوله ها به دلیل نوع موادی که دارند در برابر مایعات و خوردگی خارجی و داخلی بسیار مقاوم هستند. لوله های پی وی سی در مقایسه با لوله های آهنی، بتنی، فولادی و آزبستی کمترین میزان شکستگی و خوردگی را دارند. همچنین در صورت استفاده از این لوله ها در عمق زمین در برابر نفوذ ریشه درختان بسیار مقاوم هستند.

مقاومت بالای شیمیایی

این لوله ها مقاومت بسیار خوبی در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی دارند و به همین دلیل می توانند یکی از بهترین مواد برای استفاده در پروژه های زیرساختی باشند زیرا می توانند اسیدهای قوی، بازها، محلول های آبی، هیدروکربن های آلیفاتیک، فلوراید، روغن های معدنی، چربی ها و الکل ها را تحمل کنند و مقاومت بسیار خوبی دارند.

نصب بسیار سریع و آسان

نتایج آزمایش‌های میدانی در اروپا نشان داد که لوله های PVC نسبت به سایر لوله های آهنی و بتنی 30 درصد زمان کمتری نیاز دارند که می تواند برای صرفه جویی در زمان بسیار مفید باشد

دارای اتصالات آزاد هستند

این نوع لوله ها اتصالات بسیار ساده و آسانی دارند و مشکل اتصال لوله ها به یکدیگر را نخواهید داشت. برای خم کردن این لوله ها می توان از گرما استفاده کرد و نیازی به ابزار صنعتی و وقت گیر ندارد.

لوله های برق PVC عمر طولانی دارند

این لوله ها با توجه به مشخصات ذکر شده در مورد آنها عمر بسیار طولانی نسبت به لوله های دیگر داشته اند و در بدترین شرایط می توانند حدود 50 سال عمر کنند و حتی در شرایط مساعد این عمر به 100 سال می رسد.

هزینه های کمتر

این لوله ها می توانند هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. به دلیل طول عمر زیاد، نیازی به تعویض سریع ندارند، هزینه نصب ارزان تری دارند، مقاومت در برابر شکستگی، هزینه حمل و نقل کمتر و … باعث می شود به مصرف کننده اطمینان دهند که نوعی سرمایه گذاری هستند.

انعطاف پذیری بالا

این لوله ها به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند در محیط های پر فشار و در اعماق زیاد قابل استفاده هستند.

سازگاری با محیط زیست

لوله های برق PVC کمترین اثرات منفی را بر محیط زیست دارند و ضایعات کربن بسیار کمی را به طبیعت وارد می کنند که در دراز مدت نیز اتفاق می افتد. علاوه بر این، این مواد قابل بازیافت خواهند بود که نکته مثبت دیگری برای آنهاست.

تنها عیب لوله های پی وی سی شکنندگی آنها در دماهای بسیار پایین است که البته برای رفع این مشکل می توان از لوله هایی با ضخامت بیشتر استفاده کرد و در صورت استفاده در عمق کم مشکلی نخواهند آمد.

لوله PVC برق

لوله PVC برق

ابعاد لوله های برق PVC

از نظر سایز و ابعاد می توان تنوع زیادی در لوله های پی وی سی مشاهده کرد و بسته به نیاز و هدف می توان از آنها استفاده کرد. به عنوان مثال سایزهای 20، 25، 30، 40، 50 از لوله های پرکاربرد هستند. کلیه لوله های برق در شاخه های 6 متری با قطرهای مختلف تولید می شوند.
بنابراین در خرید لوله پی وی سی باید به ابعاد و قطر لوله مورد نظر توجه کرد زیرا هر لوله با توجه به ابعاد مورد نظر خود برای کاربردهای متفاوتی استفاده می شود.

 

تولید و فروش لوله های برق PVC

تولید و فروش انواع لوله های برق PVC با قیمت مناسب و کیفیت بالا توسط شرکت پنج تاش. اگر قصد خرید انواع لوله برق را دارید، بهتر است ابتدا همه چیز در مورد لوله های برق PVC را مطالعه کنید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

 

نکات مهم در انتخاب نوع سیستم برقی ساختمان

 • بسیار مهم است که برق کشی برای ساختمانی تازه ساز انجام می شود و یا اینکه آن بنا نیازمند تغییر، تعمیر و یا گسترش دادن سیستم سیم کشی است؛ در این دو حالت با نیازمندی های متفاوتی روبرو خواهید شد و این موضوع به عنوان اولین نکتة مهم باید در نظر گرفته شود.
 • اندازه بودجه و سرمایه مالی بسیار مهم است. بدیهی است که با داشتن سرمایه بیشتر می توان هزینه های بیشتری را برای خرید تجهیزات، لوله های برق PVC، سیم و کابل و سایر انشعابات پرداخت کرد. پس قبل از انتخاب نوع سیستم سیم کشی حتماً به میزان بودجه ای که در اختیار دارید دقت کنید.
 • در برخی موارد ویژگی هایی مانند میزان رطوبت در آن محیط و حتی نحوه استفاده از ساختمان می تواند در انتخاب نوع سیستم برقی ساختمان تأثیرگذار باشد. همچنین این عناصر در انتخاب نوع و کیفیت تجهیزات تأثیرگذار هستند و بر این اساس باید موادی که دوام، استحکام بیشتری دارند بر اساس شرایط پروژه انتخاب شوند. به عنوان مثال اگر می خواهید از لوله های برق PVC استفاده کنید، این محصول باید با نوع پروژه و ویژگی های آن سازگاری کافی داشته باشد.

 

قیمت لوله PVC برق

یکی از عوامل مؤثر در خرید لوله برق PVC قیمت این محصول می باشد. از آنجایی که لوله های برق PVC توسط شرکت های زیادی تولید می شود و هر یک از این شرکت ها با توجه به معیارهای قیمت گذاری خود قیمت های متفاوتی را ارائه می دهند، نمی توان قیمت ثابتی برای لوله های برق PVC مورد نظر تعیین کرد.

بنابراین بهترین کار این است که در خرید و فروش لوله های برق PVC به فاکتورهای زیادی توجه کنید تا بتوانید قیمت واقعی آنها را تعیین کنید. با توجه به برند محصول، کیفیت لوله، طول عمر، گارانتی، ابعاد لوله، حجم خرید لوله و بسیاری از عوامل دیگر که بر قیمت لوله برق PVC تأثیر می گذارند، می توانید بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید.

لوله PVC برق

لوله PVC برق

خرید و فروش لوله برق PVC در ایران

با توجه به مزایای لوله های برق پی وی سی، تولیدکنندگان زیادی در ایران این محصول را عرضه می کنند. از این رو خرید و فروش این لوله ها روز به روز در حال گسترش است. برای خرید انواع لوله پی وی سی در ایران می توانید با شرکت تولیدی پنح تاش تماس بگیرید تا محصول مورد نظر را معرفی و برای شما ارسال نمایید.