این لوله ها مانند لوله پلیکا از پرمصرف ترین لوله های برق موجود در بازار هستند. این لوله ها از UPVC ساخته شده اند و در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند. به طور کلی از لوله برق به عنوان محافظ سیم های برق در برابر ضربه، خوردگی و پارگی و عایق سیم استفاده می شود. لوله های برق UPVC که در اصل کلمه اختصاری پلی وینیل کلرید غیر پلاستیک شده هستند، در اصل همان لوله های پی وی سی هستند که غیر پلاستیکی و سخت شده اند و اغلب برای تولید محصولاتی که در فضاهای بیرونی استفاده می شوند، مصرف می شوند.
لوله های برق PVC و لوله های برق UPVC در صنایع امروزی کاربرد فراوانی دارند این لوله ها به دو دسته لوله های خم سرد و خم گرم تقسیم می شوند که ویژگی های متفاوتی دارند. لوله های خم گرم، لوله های UPVC هستند که برای خم شدن به گرما نیاز دارند و این لوله ها نسبت به لوله های خم سرد کاربرد کمتری دارند.

اما لوله های پی وی سی خم سرد لوله هایی هستند که بدون استفاده از حرارت قابلیت خم شدن را دارند و به کمک فنرهای مخصوص به راحتی تا هر زاویه ای خم می شوند. این لوله ها سرد و بدون استفاده از حرارت به وسیله فنر خم مورد استفاده قرار می گیرند و کار را برای برق کار بسیار آسان و ساده می کنند و در برابر فشار احتمالی فوق العاده مقاوم هستند. معمولاً لوله های برق خم سرد و خم گرم در سه نوع معمولی، نیمه قوی و قوی تولید می شوند.

 

مزیت لوله خم سرد نسبت به خم گرم چیست؟

لوله های خم سرد با توجه به درصد پی وی سی که در ساخت لوله استفاده می شود این قابلیت را دارند که به راحتی و بدون حرارت خم شوند و به دلیل عدم نیاز به حرارت در هنگام خم شدن، سرعت اجرای این نوع لوله ها بیشتر است و علاوه بر سرعت با توجه به درصد PVC در لوله، این نوع لوله باید نشکن باشد.

لوله UPVC خم سرد چیست؟

لوله UPVC خم سرد چیست؟

انواع لوله های برق

پس از اختراع لوله برق و با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان، انواع مختلفی از لوله های برق در بازارهای جهانی رونمایی شد که هر کدام از این لوله ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و برای استفاده در شرایط خاص مناسب می باشند. به این ترتیب می توانید با توجه به نیاز خود و شرایط محل مورد نظر، لوله برق مناسب را انتخاب و استفاده کنید. انواع لوله های برق عبارتند از:

 • لوله برق فلزی
 • PVC (این محصول به عنوان لوله فاضلاب هم استفاده می‌شود.)
 • لوله های برق UPVC که لوله برق خم گرم و سرد معروف ترین لوله های این دسته هستند.
 • گالوانیزه که در دو نوع سرد و گرم تولید می‌شوند.
 • لوله برق از جنس پلی آمید
 • لوله های برق از جنس پلی اتیلن

همچنین لوله های برق خرطومی که در دو نوع فلزی و پلاستیکی تولید می‌شوند.

 

کاربردهای لوله خم سرد

در نگاه اول ممکن است به نظر برسد که لوله خم سرد فقط در ساختمان ها استفاده می شود. اما علاوه بر این، از این نوع لوله در مکان هایی با دمای بالا استفاده می شود تا به سیم های برق آسیبی نرسد.

لوله های برق Upvc خم سرد را می توان بدون حرارت دهی و با کمک فنرهای مخصوصی در زوایای مورد نظر خم نمود.. این لوله ها نه تنها ایمنی بالایی در برابر حریق دارند، بلکه مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار دارند.

 

ویژگی نسوز بودن لوله خم سرد چه کاری انجام می دهد؟

هنگامی که سیم های برق تحت فشار باری قرار می گیرند، می سوزند و در نتیجه آسیب جدی به سیم های برق وارد می کنند. ویژگی غیر قابل اشتعال لوله خم سرد در اینجا به کار می رود و از آسیب به سیم ها جلوگیری می کند. از طرفی اگر بخواهید بعداً کابل ها را عوض کنید، می توانید به راحتی و با کمترین هزینه این کار را انجام دهید. اگر لوله های نسوز طبق استاندارد و با مواد خالص تولید شوند دمای ذوب لوله به 445 درجه سانتیگراد می رسد.

لوله UPVC خم سرد چیست؟

لوله UPVC خم سرد چیست؟

روش خم کردن لوله برق خم سرد

امروزه در بسیاری از پروژه ها، لوله های پی وی سی خم سرد با استفاده از وسیله ای به نام فنر خم کن لوله، خم می شوند تا کارها بهتر و سریع تر انجام شود. لوله خم سرد نیازی به حرارت ندارد و با استفاده از فنر داخل لوله و اعمال مقداری فشار، می توان زاویه آن را تغییر داد و یا زاویه مورد نظر را ایجاد کرد.

 

ابعاد و وزن لوله های برق خم سرد

عوامل زیادی در این زمینه دخیل هستند. لوله های خم سرد در اندازه ها و قطرهای مختلف در بازار دیده می شوند. معمولاً تمام این لوله ها در سایزهای 6 متری تولید می شوند که استاندارد هستند اما وزن آنها بسته به نوع و جنس مورد استفاده متفاوت است. لوله های برق خم سرد UPVC معمولاً در سایزهای 13.5 (20 برقی)، 16 (25 برقی)، 21 (32 برقی)، 29 (40 برقی)، 36 (50 برقی) تولید می شوند که البته قابل ساخت و در سایزهای دیگر می باشد.

 

مزایای لوله های برق خم سرد

لوله های برق خم سرد UPVC امروزه بیشترین محبوبیت را در صنایع مختلف دارند زیرا مزایای زیادی نسبت به سایر لوله های برق دارند. از مهم ترین مزایای این لوله ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این لوله ها مانند سایر لوله های پی وی سی مقاومت بسیار بالایی در برابر خش از خود نشان می دهند.
 • همچنین باید بدانید که این لوله ها در برابر فشار و ضربه نیز بسیار مقاوم هستند.
 • عمر بسیار بالایی دارند و در صورت استفاده در شرایط مناسب بین 50 تا 100 سال مؤثر هستند.
 • وزن کم این لوله ها حمل و نقل آنها را بسیار آسان می کند.
 • مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی و سایر مایعات دارد.
 • لوله های برقی خم سرد در برابر آتش مقاوم هستند. این بدان معنی است که می تواند مقاومت بالایی در برابر حرارت نشان دهد.
 • برای نصب این لوله ها به ابزار خاصی نیاز ندارید. شما می توانید این لوله ها را به راحتی و در کمترین زمان ممکن نصب کنید.
 • کاملاً قابل بازیافت هستند و تأثیر مضری بر محیط زیست ندارند.
 • قیمت پایینی دارند و از نظر هزینه مقرون به صرفه هستند.
 • مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف جوی (در دمای 60- تا 80+ درجه واکنش کاملاً طبیعی نشان می دهند و تغییر شکل و رنگ نمی دهند.)
 • نفوذپذیری کمی دارند و رطوبت را جذب نمی کنند.
 • سطح ایمنی بالایی دارند.
لوله UPVC خم سرد چیست؟

لوله UPVC خم سرد چیست؟

روش تشخیص و تست لوله برق خم سرد خوب

ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چگونه می توان یک لوله خم سرد با کیفیت را از یک لوله خم سرد بی کیفیت تشخیص داد. روش های مختلفی برای تست کیفیت لوله ها وجود دارد که در اینجا به دو مورد از آنها اشاره می کنیم:

 • لوله برق خم سرد را با استفاده از فنر مخصوص خم کنید. اگر لوله آسیب نبیند؛ می توان نتیجه گرفت که کیفیت بسیار خوبی دارد.
 • در روش دوم باید این لوله را بدون استفاده از فنر مخصوص خم کنید. در این حالت لوله باید تا حدی خم شده و نشکند.

 

آیا هنگام استفاده از لوله خم سرد نیازی به استفاده از اتصالات نیست؟

زمانی که از لوله خم سرد استفاده می شود می توان استفاده از زانویی را به طور کامل در ساختمان حذف کرد، اما برای اتصال دو سر لوله به یکدیگر در صورتی که بخواهیم از لوله های اضافی استفاده کنیم باید از رابط یا بوشن استفاده کنیم.

 

نکاتی که باید هنگام خرید لوله برق خم سرد و گرم در نظر بگیرید

در زیر نکاتی را در رابطه با خرید لوله های برق خم سرد و گرم به شما ارائه خواهیم داد:

 • در هنگام خرید لوله برق خم سرد و گرم استاندارد و وزن مورد نیاز را در نظر بگیرید و هرگز قیمت محصول را فدای کیفیت آن نکنید.
 • برای اطمینان از عدم استفاده از ضایعات در تولید لوله های برق خم سرد و گرم، بهتر است لوله های سبک را انتخاب کنید. به علاوه با تحت فشار قرار دادن این محصولات، مقاومت بالای آنها در برابر خوردگی تضمین می شود.
 • توجه به نشان استاندارد ملی ایران و کد استاندارد از دیگر نکات مهم در هنگام خرید این لوله ها می باشد.
 • استفاده از فنر استاندارد بهترین راه حل برای خم شدن و کج کردن لوله خم سرد می باشد. برای این منظور می توانید فنر خم کن لوله را خریداری کنید که در دو نوع بلند و کوتاه عرضه می شود.
 • همچنین می توانید برای ساماندهی بهتر سیم کشی ساختمان، لوله های برق رنگی خم سرد و گرم را انتخاب کنید.
لوله UPVC خم سرد چیست؟

لوله UPVC خم سرد چیست؟

قیمت لوله های برق خم سرد

 • لوله های برق خمش سرد اگرچه کاربردها و ویژگی های مثبت فراوانی دارند، اما قیمت های مقرون به صرفه و مناسبی دارند.
 • قیمت لوله برق خم سرد به پارامترهایی مانند طول، ضخامت و اندازه کلی لوله بستگی دارد. از آنجایی که اندازه مجرای الکتریکی خم گرم کمتر متفاوت است، مدیران ساخت و ساز لوله برق خم سرد را انتخاب می کنند که در سایز های 5/13، 16، 21، 29 و 36 موجود است.
 • از دیگر عوامل مهم در تعیین قیمت لوله های برق خم سرد می توان به خلوص مواد به کار رفته در این لوله ها، عیار استاندارد و همچنین میزان واردات و صادرات آنها اشاره کرد. انعطاف پذیری، سطح مقاومت و همچنین طول عمر لوله از دیگر عوامل مؤثر بر هزینه لوله برق خواهد بود. البته با افزایش قطر لوله با توجه به مواد به کار رفته در آن قیمت نیز افزایش می یابد.
 • به دلیل استفاده از مواد پی وی سی در فرایند ساخت و ساخت لوله های برق پی وی سی قیمت آنها نسبت به لوله های برق پلی‌آمید بالاتر می باشد.

 

بهترین برندهای لوله خم سرد

تعیین تک قیمت برای محصولاتی مانند لوله UPVC اصلاً کار ساده ای نیست و با توجه به اینکه شرکت ها و برندهای زیادی در داخل و خارج از کشور در این زمینه فعالیت دارند، انتخاب بهترین برند بر اساس فاکتورهای خاص ضروری است. برای انتخاب بهترین برند باید به مشخصاتی مانند کیفیت محصول، ماندگاری، مواد تشکیل دهنده، رضایت مشتری و گارانتی محصول توجه کرد و تمامی فاکتورها را در نظر گرفت.

برند پنج تاش – تجارت رادین به عنوان یکی از بهترین برندهای لوله های برق با تضمین محصولات خود همواره توانسته در بازارها محبوبیت بالایی داشته باشد و این محصولات را با مناسب ترین قیمت ها به مشتریان عرضه کند.

لوله UPVC خم سرد چیست؟

لوله UPVC خم سرد چیست؟

خرید لوله برق upvcخم سرد

با توجه به استفاده روزافزون از لوله های برق می توان انتظار داشت که خرید و فروش این محصولات در بازارها چشمگیر باشد و همین طور نیز هست. از طرفی قیمت لوله برق خم سرد و کیفیت ساخت مهم ترین فاکتور برای خرید لوله برق خم سرد می باشد. لوله های با کیفیت ساخت و تولید پایین، برق خم سرد بدانید را به شما گفتیم. توصیه می کنیم خرید خود را از برندهای بسیار معتبر در این زمینه انجام دهید تا بتوانید بهترین نتیجه را از این محصولات بگیرید. اگر هنوز در مورد لوله برقی خم سرد سوال دارید. کارشناسان پنج تاش می توانند پاسخگوی شما باشند.