لوله های برق (UPVC) انعطاف پذیری و استحکام بالایی دارند و از بهترین مواد اولیه و در سه نوع معمولی، نیمه قوی، قوی و در سایزهای مختلف تولید می شوند. لوله های برق یکی از عناصر مهم مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمان بوده و محلی برای عبور سیم و کابل برق می باشد. سیم و کابل در سیستم برق ساختمان بسیار مهم و حساس می باشد. هنگام انتخاب لوله برق مناسب باید دقت شود، زیرا اگر لوله های برق و اتصالات آنها به درستی انتخاب نشود، می تواند باعث آسیب به سیم ها و کابل ها شود و کل سیم کشی ساختمان را تحت الشعاع قرار دهد. در این مقاله قصد داریم درباره لوله UPVC خم گرم و  سرد صحبت کنیم. با ما همراه باشید

 

لوله برق UPVC

لوله های برق UPVC نسوز به لوله هایی گفته می شود که از UPVC ساخته شده و دارای خاصیت خود خاموش شدن هستند. ماهیت خود خاموش شدن این لوله ها به این معنی است که وقتی با شعله مستقیم تماس می گیرند شروع به سوختن می کنند، اما مشتعل نمی شوند. این نوع لوله ها با توجه به نوع خم شدن به 2 دسته تقسیم می شوند.

لوله upvc خم گرم و خم سرد، لوله های خم گرم برای خم شدن نیاز به گرما دارند و این گرمای مورد نیاز بسته به ضخامت لوله های مورد استفاده متفاوت است. لوله های خم سرد، برخلاف لوله های خم گرم، برای خم شدن نیازی به گرما ندارند. آنها را می توان به سادگی با استفاده از فنر خم کننده لوله در زاویه مورد نظر خم کرد. لوله های خم سرد معمولاً (و نه همیشه) به رنگ سفید تولید می شوند، اما باید توجه داشت که تمام لوله های برق سفید لزوماً خم سرد یا حتی UPVC نیستند.

لوله UPVC خم گرم

لوله UPVC خم گرم

کاربرد لوله های upvc خم گرم

لوله برق یو پی وی سی گرم خم برای محافظت و جلوگیری از آسیب به سیم های برق در ساخت و ساز استفاده می شود. به لطف PVC که ماده ای انعطاف پذیر است، این لوله بر بسیاری از محدودیت های سایر لوله های برق غلبه کرده و دارای مزایای بسیاری از جمله:

 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی، خوردگی و ساییدگی
 • برخورداری از وزن سبک
 • جابجایی و حمل و نقل آسان تر
 • برخورداری از امنیت بیشتر نسبت به سایر لوله ها
 • عایق و انعطاف پذیر
 • استحکام کششی بلند مدت
 • مدول الاستیسیته بالا
 • دارای عمر طولانی تر نسبت به لوله های برق دیگر
 • قیمت مناسب

 

چگونه از لوله یو پی وی سی خم گرم استفاده کنیم؟

برای استفاده از لوله برق UPVC در هنگام کار باید از اتصالات (زانویی، قوطی کلید، بوشن و غیره) و خرطومی که همگی دارای کد استاندارد و نسوز هستند استفاده نمود بعضی از برق کاران در هنگام استفاده از این لوله ها به جای استفاده از زانویی پی وی سی عصایی و یا زانویی پی وی سی کوتاه اقدام به خم کاری آن می کنند.

 

تفاوت بین لوله برق خم سرد و لوله برق خم گرم هنگام خرید چیست؟

این دو لوله کاربرد یکسانی دارند. تفاوت لوله خم سرد با لوله برق خم گرم تنها در نوع تکنولوژی به کار رفته در تولید این نوع لوله ها است. بدین ترتیب در استفاده از لوله خم گرم ابتدا باید لوله را گرم کرد سپس عملیات خمکاری توسط دستگاه انجام می شود در غیر این صورت ممکن است لوله بشکند؛ اما در خمکاری لوله سرد فقط از یک فنر برای خم شدن لوله استفاده می شود و آسیبی به آن وارد نمی شود.

نکته ای که در تفاوت خم سرد و گرم لوله باید به آن توجه کرد این است که در لوله خم گرم لوله شکننده تر است و در نتیجه آسیب بیشتری می بیند. از آنجایی که نمونه سرد فاقد پسماند است، به محیط زیست آسیب نمی رساند و طول عمر بالای آن تضمین کننده کیفیت سیستم تأسیسات الکتریکی در طول زمان است.

لوله UPVC خم گرم

لوله UPVC خم گرم

از لوله برق خم گرم استفاده کنیم یا از سرد؟

حال این سؤال برای شما پیش می آید که کدام لوله جواب کار ما را می دهد و کدام لوله باید به عنوان لوله برق استفاده شود؟ همان طور که گفته شد کاربرد این دو لوله یکسان است و تفاوت این لوله ها در نوع متریال به کار رفته در آنها می باشد.

 

نکات مهم در خرید و استفاده از لوله های برق خم سرد و گرم

 • بهترین روش خم و زاویه دار کردن لوله خم سرد استفاده از فنر استاندارد است. فنر خم کننده لوله در دو نوع کوتاه و بلند به مشتریان ارائه می شود که شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی را خریداری کنید.
 • برای انجام سیم کشی با اصول و نظم بیشتر می توان از لوله های برق خم سرد و گرم رنگی استفاده کرد.
 • در خرید لوله خم سرد و لوله خم گرم حتماً به نشان استاندارد ملی ایران و کد استاندارد توجه کنید.
 • بهترین لوله خم سرد و گرم لوله ای است که دارای رنگ روشن باشد تا به مشتریان ثابت کند در تولید آن از مواد زائد استفاده نشده است. همچنین باید این لوله برقی را تحت فشار قرار دهید تا از خوردگی آن مطمئن شوید.
 • در هنگام خرید سعی کنید قیمت را فدای کیفیت نکنید و وزن استاندارد مورد نیاز خود را تهیه کنید.
 •  
 • لوله UPVC خم گرم

  لوله UPVC خم گرم

  خرید لوله برق خم سرد و گرم

از آنجایی که لوله های برق در صنعت ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار هستند و محل عبور سیم و کابل می باشند پس باید در انتخاب لوله برق مناسب نهایت دقت را داشته باشید. یکی از گزینه هایی که باید به درستی و با کیفیت انتخاب شود، لوله برق خم سرد یا خم گرم است. در صورت اشتباه در انتخاب لوله برق مناسب، سیم ها و کابل ها آسیب می بینند و در نتیجه کل سیم کشی ساختمان آسیب می بیند.

شرکت پنج تاش تولید کننده و عرضه کننده لوله های برق UPVC خم گرم و سرد و اتصالات PVC برقی استاندارد است که همواره با استفاده از بهترین مواد اولیه و عرضه انواع محصولات با مناسب ترین قیمت سعی در احترام به مصرف کننده داشته است.
مشتریان گرامی می توانند جهت اطلاع از قیمت روز انواع لوله برق با کارشناسان شرکت لوله پارس پایا تماس حاصل نمایند.