لوله پلیکا یا لوله پی وی سی یکی از محصولات پرکاربرد است که مخفف کلمه (Polyvinyl Chloride) یا پلی ‌وینیل کلراید می باشد. لوله پلیکا یکی از انواع لوله های پلیمری یا به اصطلاح پلاستیکی است، این لوله ها از پلاستیک فشرده تولید می شوند که با افزودن روان کننده ها انعطاف پذیر و نرم می شوند و در برابر عوامل جوی و آب و هوا بسیار مقاوم هستند. PVC یک پلاستیک بسیار قوی و با کیفیت است.

لوله پی وی سی یکی از پرطرفدارترین محصولات قابل استفاده در ساخت و ساز در دنیا می باشد که از حدود 80 سال پیش از آنها استفاده می شود. این لوله ها نسبت به لوله های قبلی استحکام بالاتری دارند، در برابر خوردگی مقاوم بوده و انبساط و انقباض کمتری از خود نشان می دهند. همچنین گران نیستند و می توان قطعات مختلف آن را به راحتی وصل کرد. این ویژگی ها باعث می شود استفاده از لوله پی وی سی در لوله کشی آب و استخر بسیار مؤثر باشد. در ادامه این مقاله به بررسی ویژگی های مختلف این محصول می پردازیم با پنج تاش همراه باشید.

 

انواع لوله PVC از نظر شکل ساخت

 • لوله M-PVC
 • لوله U-PVC
 • لوله O-PVC
 • لوله P-PVC
 • لوله C-PVC
 • لوله پی وی سی معمولی (فشار ضعیف)
 • لوله پی وی سی نیمه قوی
 • لوله پی وی سی فشار قوی
معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

لوله های پی وی سی انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی هر یک از آنها می پردازیم.

لوله M-PVC

این لوله ها به لطف اصلاح کننده در ساختار خود مقاومت بالایی در برابر ضربه از خود نشان می دهند. ضخامت لوله MPVC کمتر از لوله UPVC است. (لوله های سخت و مقاوم)

لوله U-PVC

U-PVC (پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی) یکی از انواع لوله های پی وی سی است که در ساختار آن نرم کننده وجود ندارد. به همین دلیل این دسته از لوله ها مانند لوله های MPVC (لوله های سخت بدون نرم کننده) دارای سختی بالایی هستند.

لوله O-PVC

این لوله ها نسبت به سایر لوله های پی وی سی سبک تر بوده و ساختاری مرتب دارند. این امر منجر به افزایش خواص مکانیکی و فیزیکی لوله و جلوگیری از ترک خوردن (لوله های مقاوم در برابر خراش و ترک) شده است.

لوله P-PVC

اگر مقدار زیادی نرم کننده در لوله های پی وی سی استفاده شود به آن P-PVC می گویند. این لوله نسبت به بقیه انعطاف پذیرتر و نرم تر است.

لوله C-PVC

لوله های C-PVC دارای کلر بیشتری در ساختار خود هستند. این امر منجر به افزایش مقاومت شیمیایی این لوله ها شد. همچنین این لوله مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارد و در برابر خوردگی مقاومت بیشتری دارد.

لوله پی وی سی معمولی (فشار ضعیف)

این لوله ها که به عنوان لوله پلیکای ارزان هم شناخته می شود. ضخامت کمتر و قیمت پایینی دارند و از مواد اولیه درجه یک ساخته نمی شود؛ و برای مصارف غیر از فاضلاب مانند بخش تهویه، انتقال آب باران (ناودان) مجتمع ها و مکان های مسکونی، ساخت شوتینگ زباله، ایجاد غلاف دور سیم ها و کابل و تأسیسات زیر زمینی، پل های با قطر کم، هند هول ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. از این لوله ها حتی برای انتقال آب شرب شهری نیز استفاده می‌شود، زیرا مقاومت بسیار بالایی دارد و به دلیل وزن سبکی که دارد حمل و نقل آن آسان است.

لوله پی وی سی نیمه قوی

برای محافظت ساختمان و بخش های فاضلابی مجموعه ها؛ در کانال‌های عبور هوا (مانند هواکش‌های حمام و توالت)، سیم و کابل برق، جمع آوری آب باران در پشت بام، شبکه فاضلاب داخل ساختمان، انتقال فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار می‌دهند.

لوله پی وی سی فشار قوی

لوله‌های پلیکا با فشار قوی برای سیستم فاضلاب و انتقال اسیدها در صنعت و کارخانه های بزرگ استفاده می‌شود؛ زیرا قابلیت تحمل فشار بالا را دارد همچنین می‌توان از آن به عنوان غلاف انواع کابل برق نیز استفاده کرد.

معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

انواع اتصالات لوله های PVC

اتصالات لوله های پی وی سی بسیار متنوع هستند و با توجه به اندازه لوله، نوع و ضخامت لوله انتخاب می شوند.
از جمله اتصالات لوله های پی وی سی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اتصال سه راه دریچه بازدید: از این دریچه ها برای آزمایش آب بندی و رفع گرفتگى لوله فاضلاب استفاده می شود. بعد از نصب دریچه افقى در انتهای لوله های فرعی فاضلاب، از آن ها برای تمیز کردن و رفع گرفتگى مجارى داخلى لوله هاي فاضلاب بهره گرفته می شود.
 • اتصال سیفون شتر گلویی: برای اتصال سرویس بهداشتی به لوله فاضلاب استفاده می شود.
 • زانویی و رابطه چند راهی: از این وسیله ها برای انتقال لوله در شرایطی که نیاز به ورود لوله به پیچ است یا برای نصب انشعابات مختلف استفاده می شود.
 • رابط برطرف کننده ی بو: از اين وسيله براى ارتباط سیفون به توالت برای آب بندی محل اتصال استفاده می شود.

 

نحوه اتصال لوله های PVC

اغلب لوله های پی وی سی را با چسب مخصوص به اتصالات موردنظری که بر اساس نوع لوله و ضخامت آن انتخاب شده است، متصل می کنند. روش دیگر اتصال، حرارت دادن لوله و درنتیجه نرم شدن آن می باشد.

معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

مزایای استفاده از لوله PVC

لوله پی وی سی در میان محصولاتی قرار دارد که به صورت جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل مزایای زیاد خود مانند دوام بالا و مقرون به صرفه بودن توجه زیادی را به دست آورده است. در ادامه مزایای اصلی بکارگیری لوله های PVC را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

ایمنی

این لوله‌ها یکی از ایمن‌ترین راه‌های انتقال آب آشامیدنی هستند. از آنجا که PVC از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است، رشد باکتری بر روی آن دشوارتر است و همین امر آن را به یک محصول ارزشمند برای استفاده به عنوان لوله آب تبدیل می‌سازد.

سازگاری بیشتر با محیط زیست

لوله پی وی سی یک پلاستیک کم کربن است، به این معنی که برای تولید به انرژی و منابع کمتری نیاز دارد. به همین شکل، از آنجا که این محصول بسیار سبک است، انرژی کمتری برای حمل و نقل آن به کار می‌رود. از سوی دیگر، لوله های PVC معمولاً 100% قابل بازیافت هستند.

قابلیت بازیافت

لوله پی وی سی را می‌توان تا هفت بار بدون از بین رفتن خصوصیات آن بازیافت کرد. بکارگیری PVC به حفظ منابع طبیعی کمک شایانی می‌کند – با هر کیلوگرم PVC که بازیافت می‌شود، ۲ کیلوگرم CO2 صرفه‌جویی خواهد شد.

بادوام و مقرون به صرفه، عمر طولانی

یکی از عوامل عمده محبوبیت لوله‌کشی پی وی سی، ترکیبی از وزن کم و دوام بالای این محصول است. پلی وینیل کلراید می‌تواند حداکثر ۱۰۰ سال عمر کند و در مقابل شرایط تنش‌زا نیز مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. به همین دلیل، لوله PVC هم‌اکنون بیش از هر محصول دیگری به عنوان لوله فاضلاب ساختمان به کار گرفته می‌شود.

نصب آسان

این لوله ها به دلیل سبکی وزن حمل و نقل و نصب بسیار راحتی دارند.

انعطاف پذیری بالا

لوله های پی وی سی به دلیل نوع جنس و آلیاژ به کار رفته در آنها بسیار انعطاف پذیر هستند؛ و این امر موجب شده در مقابل هر گونه شکستگی در اثر ضربه یا جابه جایی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهند.

مقاومت زیاد

این لوله ها به دلیل سطح صاف و سیقلی که دارند باعث کاهش اصطکاک می شوند. به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر جریان سیال دارند؛ که این موجب می شود با ضربات سطحی و ساده دچار شکستگی نشوند.

مقاومت در برابر اشعه ی فرابنفش خورشیدی

با اینکه این لوله ها بر اساس استانداردهای بین المللی و مقاوم در برابر نور خورشید ساخته می شوند؛ اما در بلند مدت نور خورشید لوله PVC را تضعیف می کند و عمر آن را کوتاه می کند، آن را ترد می کند و در نتیجه منجر به شکنندگی در برابر ضربه می گردد. برخی از پی وی سی ها با مواد افزودنی مانند تیتانیوم باعث کاهش و نه از بین بردن، میزان آسیب اشعه های UV نور خورشید. می شوند. از آنجایی که اکثراً PVC ها برای مصارف آب‌رسانی یا زهکشی در زمین دفن می شوند، نور خورشید در این گونه کاربردها مشکلی را به وجود نمی آورد؛ اما تولیدکنندگان توصیه می کنند که لوله های PVC را در محیط های خارجی در معرض نور خورشید، با رنگ های روشن و سازگار با پلاستیک جهت محفاظت بپوشانید.

مقاومت در برابر گرما

لوله های پی وی سی محدوده ی دمایی بین ۲۰-۶۰ درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل می کنند.

مقاومت شیمیایی بالا در برابر اسیدها و باز های موجود در فاضلاب ها

این لوله ها به دلیل مقاومت بالایی که در برابر مواد شیمیایی دارند برای بیشتر پروژه های زیربنایی آب مناسب بوده و همچنین می توانند بیشتر اسیدهای قوی، قلیاها و محلولات آبی (به جز اکسید کننده های قوی)، هیدروکربن های آلیفاتیک، فلورایدها و روغن های معدنی را انتقال دهد.

وزن سبک و راحتی در حمل و نقل

لوله های پی وی سی بسیار سبک بوده و این باعث حمل و نقل ساده تر محصول و همچنین تحمل فشار بیشتر می شود. همچنین به دلیل وزن سبک، این لوله ها به راحتی و توسط افراد کمی نصب می شوند.

ضد حریق و اشتعال

این لوله ها به سختی آتش می گیرند و در غیاب منبع خارجی شعله به سوختن ادامه نمی دهند. دمای شعله ور شدن خود به خودی آنها ۴۵۴ درجه سانتی گراد است که بسیار بالاتر از اکثر مواد ساختمانی است. در اثر سوختن PVC، گاز HCl آزاد می شود که این گاز از دسترسی اکسیژن به منطقه ی مشتعل شده جلوگیری می کند. به همین دلیل است که PVC را ماده ای خود خاموش شونده می نامند.

کیفیت آب

مطابق با استانداردهای NSF 61-62 می توان از این لوله ها جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده کرد و اطمینان حاصل نمود که مقادیر سرب، قلع و سایر عناصر سمی مانند جیوه، کرم، کادمیم و باریم زیر حدود مجاز استاندارد می باشند.

عدم زنگ زدگی، خوردگی و پوسیدگی و رسوب

این لوله ها دوام بسیار بالاتری نسبت به لوله‌های فلزی، سیمانی و سفالی در برابر انتقال مواد دوغابی دارند؛ و در برابر سایش و خوردگی بسیار مقاوم اند.

معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

کاربرد لوله PVC یا پی ی سی

 • انتقال آب برای مصارف شهری
 • شبکه های کشاورزی
 • مصارف صنعتی
 • خطوط انتقال سیالات شیمیایی
 • زهکشی
 • پوشش کابل های برق و مخابرات در برابر آسیب ها
 • سیستم فاضلاب شهری و ساختمانی
 • سیستم آبرسانی ساختمان
 • سیستم هواکشی ساختمان
 • سیستم تخلیه آب باران و ناودانی

 

تفاوت لوله U-PVC و PVC چیست؟

نرم کننده ها یکی از موادی هستند که در ساختار لوله های PVC جهت نرم سازی و انعطاف پذیری مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از این مواد در محیط زیست اثرات مخربی ایجاد می کنند ولی با توجه به اینکه لوله های U-PVC (پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی) در ساختار خود نرم کننده ندارند پس زیانی به طبیعت نمی رسانند و قابل بازیافت هستند. هم چنین این لوله ها به دلیل عدم وجود نرم کننده بسیار سخت و مقاوم اند و طول عمر بالایی دارند. دوام لوله های PVC کمتر از لوله های U-PVC است.

معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

معرفی لوله پی وی سی و مزایای آن

قیمت لوله پی وی سی

قیمت لوله پی وی سی بر اساس عواملی مانند جنس لوله، ضخامت لایه ¬ها و همچنین قطر کلی لوله محاسبه می‌شود. به همین دلیل می‌توان انتظار داشت که یک لوله سایز بزرگ اغلب با قیمت بالاتری همراه باشد. البته مناسب بودن قیمت لوله pvc باعث شده است که بکارگیری آن‌ها در ساختمان‌های اداری، مسکونی، تجاری و صنعتی بسیار مقرون به صرفه باشد. از آنجا که بحث قیمت یک عامل مهم در انتخاب گزینه‌های قابل استفاده در ساخت و ساز است، هرگونه تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها باید با اطلاعات کافی صورت بگیرد. بدین منظور می‌توانید از خدمات مشاوره پنج تاش استفاده کنید تا از تمامی گزینه‌های قابل استفاده در پروژه خود مطلع شوید.

 

خرید لوله PVC

خریداری هرگونه محصول برای پروژه ساخت و ساز باید همواره بر اساس محل کار و بودجه در دسترس انجام شود. شرکت پنج تاش از نام‌آشناترین تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی در ایران است که فرایند تولید محصولات خود را به صورت کامل تحت نظارت متخصصین این حوزه و با بالاترین کیفیت ممکن انجام می‌دهد. اگر به دنبال خرید و استفاده از انواع لوله های پی وی سی در ساختمان خود هستید، این امکان را در اختیار دارید که با مشاورین پنج تاش تماس حاصل کرده و راهنمایی‌های لازم را در این زمینه دریافت کنید.

 

نتیجه گیری

کیفیت لوله های PVC به نوع مواد اولیه و نحوه ترکیب آن ها بستگی دارد. لوله پی وی سی به طور رایج نه تنها با مراجع پلیمر بلکه برای همه موادی که پلی وینیل کلراید یک سازنده آن است استفاده می‌شود. پلی وینیل کلراید پلاستیکی با موارد استفاده نامحدود است در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. بطور عمومی بیشتر از 50 درصد از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود، زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سرهم می‌شود.