لوله پلی اتیلن سیاه از جمله کاربردی‌ ترین لوله‌ های پلیمری محسوب می‌ شود که امروزه جایگزین لوله‌ های فلزی، پلاستیکی، سیمانی و غیره است. این لوله به‌ خاطر داشتن ویژگی‌ ها و مشخصات منحصر به‌ فرد در کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی مصرف می‌ شود. رنگ لوله‌ های پلی‌ اتیلن اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌ تواند معرف آن‌ ها باشد. البته اغلب لوله‌ های پلی اتیلن به رنگ سیاه هستند که در این مقاله از سایت 5تاش تجارت رادین علت سیاه بودن رنگ لوله‌ های پلی‌ اتیلن را بررسی خواهیم کرد.

 

رنگ مواد اولیه پلی اتیلن

مواد اولیه پلی اتیلن شامل PE80، PE100 و PE63 هستند که همگی کاملاً بی‌ رنگ بوده و حتی اگر پخته شوند نیز رنگ آن‌ ها تغییر نمی‌ کند و باید حتماً از افزودنی های مختلف مثل دوده و مستربچ برای تغییر رنگ آن‌ ها استفاده کرد. توجه داشته باشید که این افزودنی‌ های مختلف براساس محاسبات و فرمولاسیون استاندارد به مواد اولیه پلی‌ اتیلن اضافه می‌ شوند تا بتوانند ویژگی‌ های شیمیایی و فیزیکی محصول نهایی را حفظ کنند. با توجه به این‌ که تکنولوژی پیشرفت بسیار گسترده‌ ای داشته است، در بیشتر کارخانه‌ های تولید کننده لوله پلی اتیلن در سراسر جهان پراکنش مواد اولیه و دوده به‌ صورت دستی انجام می‌ شود و دقت بالایی ندارد؛ بنابراین برای آن‌ که بتوانند مواد را به‌ صورت دقیق و استاندارد به مواد اولیه لوله پلی اتیلن اضافه کنند از قطعه‌ ای به‌ نام گراویمتریک استفاده می‌ شود.

چرا لوله پلی اتیلن سیاه است؟

چرا لوله پلی اتیلن سیاه است؟

علت سیاه بودن لوله‌ های پلی اتیلن

همان‌ طور که ذکر شد مواد اولیه کاملاً بی‌ رنگ هستند و به آن‌ ها در خط تولید افزودنی های مختلف اضافه می‌ شود. یکی از این مواد مستربچ است که می‌ تواند رنگ لوله را سیاه کند و امروزه بیشتر از تمامی رنگ‌ های دیگر به‌ کار می‌ رود. در حقیقت رنگ سیاه این لوله‌ ها میزان مقاومت بالای آن‌ ها در برابر اشعه نور خورشید را نشان می‌ دهد. در واقع این رنگ باعث می‌ شود که گرما در لوله نگهداری شود و در نهایت لوله داغ و منبسط شود. البته توجه داشته باشید که جذب گرما می‌ تواند امکان خمیدگی و تغییر شکل دائمی لوله را به حداکثر برساند ولی باید در نگهداری و حمل‌ و نقل آن‌ ها دقت زیادی داشت و تا حد امکان از جا به‌ جا کردن لوله‌ های داغ اجتناب کرد. امروزه اگر بخواهند گرانول پلی اتیلن های سنگین را تولید کنند، لازم است اکسترود گرید لوله پلیمر با مستربچ سیاه انجام شود که این باعث می‌ شود بین لوله‌ های پی وی سی و پلی اتیلن تفاوت به وجود آید. در مستربچ سیاه دوده موادی مثل کربن بلک، رزین پلی‌ اتیلن و سایر افزودنی ها مثل آنتی‌ اکسیدانت و لوبریکانت یافت می‌ شوند. در واقع چیزی حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد مستربچ از کربن بلک تشکیل شده‌ است.

 

معرفی رنگ‌ های مختلف لوله پلی اتیلن

با این‌ که رنگ سیاه حجم بسیار زیادی از لوله‌ های پلی اتیلن را به خود اختصاص می‌ دهد، اما این لوله‌ ها به رنگ‌ های دیگری نیز تولید می‌ شوند که هر کدام آن‌ ها کاربرد منحصر به‌ فردی دارند. بسیاری از لوله‌ های پلی‌ اتیلن سیاه‌ رنگ با نوارهای رنگی تولید می‌ شوند که هر کدام مشخصات و قابلیت‌ های همان لوله را بیان می‌ کنند. البته باید گفت که استفاده از نوارهای رنگی در لوله‌ های پلی اتیلن امروزه کاربرد ندارد اما شناخت آن‌ ها الزامی است.

لوله‌ های پلی اتیلن با نوارهای قهوه‌ ای

لوله‌ های پلی‌ اتیلن که همراه با نوارهای قهوه‌ ای هستند میزان فشار کمی را تحمل می‌ کنند و بهتر است از آن‌ ها در مصارف کشاورزی استفاده شود. در مقایسه با سایر لوله‌ های پلی اتیلن کاربرد این نوع لوله‌ ها محدودتر است.

لوله‌ های پلی اتیلن با نوار زرد رنگ

لوله‌ های پلی اتیلن که نوار زرد رنگ دارند با عنوان لوله پلی اتیلن گاز معرفی می‌ شوند که مشخصات ویژه‌ ای از نظر تحمل فشار و ضخامت دارند. البته لوله‌ های پلی‌ اتیلن که کاملاً زرد رنگ هستند نیز برای گازهای سوختی، گازهای فرایندی، گازهای مایع و گازهای مایع تحت فشار مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

لوله‌ های پلی اتیلن با نوار قرمز

لوله‌ های پلی‌ اتیلن با نوار قرمز رنگ که امروزه دیگر منسوخ شدند اغلب برای سیستم‌ های آب تأمین‌ کننده جهت اطفاء حریق مورد استفاده قرار می گرفتند و در واقع بیشترین کاربرد آن‌ها در سازمان‌ های آتش‌ نشانی بود.

لوله‌ های پلی اتیلن با نوارهای کرم‌ رنگ

لوله‌ های پلی اتیلن که همراه با نوار کرم رنگ هستند، اغلب در سیستم لوله‌ کشی فاضلاب به‌ کار می‌ روند؛ زیرا این لوله ها تنوع بسیار زیادی از نظر میزان تحمل فشار دارند. به‌ همین خاطر برای سیستم‌ های فاضلاب با حجم های مختلف قابل استفاده هستند.

لوله‌ های پلی اتیلن با نوار آبی

این نوع لوله ها در خطوط آبرسانی برای آب‌ های آشامیدنی کاربرد فراوانی دارند. در واقع رنگ آن‌ ها سیاه با نوار آبی‌ رنگ است. بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که لوله‌ های پی وی سی عملکرد بهتری در خطوط لوله‌ کشی آب آشامیدنی دارند اما باید گفت که این لوله‌ های پلی اتیلن قابلیت‌ های منحصر به‌ فردی داشته که در طولانی‌ مدت دچار آسیب نمی‌ شوند و همچنین نصب آن‌ ها نسبت‌ به سایر لوله‌ ها آسان‌ تر است.

چرا لوله پلی اتیلن سیاه است؟

چرا لوله پلی اتیلن سیاه است؟

با کیفیت ترین لوله ها 5تاش تجارت رادین

لوله های پلی اتیلن از جمله لوله های پلیمری هستند که در رنگ ها و ابعاد متنوع تولید می شوند و هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. در مطالب فوق علاوه بر بررسی کاربرد لوله های پلی اتیلن سیاه، کاربرد سایر رنگ های آن را نیز بررسی کردیم. با این که هر کدام آن ها کاربرد خاصی دارند، اما لوله های پلی اتیلن سیاه به خاطر مقاومت در برابر نور خورشید بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. خرید لوله از فروشگاه های معتبر باعث می شود تا خیالتان از بابت کیفیت آن ها راحت باشد. در سایت 5 تاش تجارت رادین انواع لوله های با کیفیت با ابعاد و اجناس مختلف موجود هستند که می توانید با خیال راحت خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید.