لوله استیل در صنایع غذایی کاربرد بسیار فراوانی دارد. برای آن‌که از آلودگی محصول جلوگیری شود در بسیاری از کارخانه‌ها مربوط به صنایع غذا سازی از دستگاه‌ها و تجهیزات خاص مثل لوله‌های استیل استفاده می‌شود. پیچیده‌ترین تأسیسات در فضاسازی مربوط به‌کارگیری لوله ها در صنایع غذایی است که در این مقاله از سایت 5تاش تجارت رادین قصد داریم در مورد کاربردهای لوله استیل در صنایع غذایی و نقش آن صحبت کنیم.

 

لوله استیل در صنایع غذایی چه نقشی دارد؟

در فرآیند تولید محصول نهایی مواد غذایی تولیدکنندگان از اتصالات و لوله‌های خاصی استفاده می‌کنند تا سلامت محصول حفظ شود. به‌عنوان‌مثال سینی‌های استیل در کارخانه به‌ کار می‌روند؛ اما اصلی‌ترین بخش تشکیل‌دهنده‌ کارخانه غذا سازی از لوله و اتصالات استیل تشکیل می‌شود که در تولید، حمل مواد و نگه‌داری از آن کاربرد فراوانی دارند. البته این نکته را باید به‌ خاطر داشته باشید که نوع فلز ضدزنگ اهمیت زیادی دارد؛ زیرا از هر نوع فلز یا فولاد ضدزنگ برای این نوع مصارف نمی‌توان استفاده کرد.

کاربردهای لوله استیل در صنایع غذایی چیست؟

کاربردهای لوله استیل در صنایع غذایی چیست؟

انواع لوله استیل در صنایع غذایی بشناسید!

در صنعت غذا سازی از اتصالات و تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام در دسته‌بندی خاصی قرار می‌گیرند و این امر باعث می‌شود که کیفیت محصولات تولیدشده ارتقاء یابند. م با توجه به این‌که محیط کارخانه تولیدی محصولات غذایی با آب و رطوبت سروکار دارد، بنابراین باید از محصولاتی در این زمینه استفاده شود که در برابر این عوامل مقاومت کافی داشته باشند. دسته‌بندی این نوع تجهیزات بر اساس موقعیت، نوع تأسیسات و فرآیند تولید انجام می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

 • واشر مهره‌
 • ماسوره
 • تبدیل استیل
 • ماسوره
 • شیر یک‌طرفه
 • شیر پروانه‌ای صنعت غذا سازی
 • مهره‌
 • زانو استیل
 • سه‌راهی استیل
 • بست استیل مخصوص
 • دستگاه شستشوی مخازن در صنعت غذا سازی

بررسی کاربرد استیل ۳۱۶

در میان انواع مختلف استیل و فولاد ضدزنگ استیل ۳۱۶ و استیل ۴۳۰ گزینه بسیار ایده‌ آلی برای صنایع غذا سازی هستند. استیل یا فولاد ضدزنگ به‌نوعی از آلیاژ مقاوم در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی گفته می‌شود که وجود نیکل و کروم با درصد بالا در این نوع تجهیزات باعث می‌شود که مقاومت مطلوبی داشته باشد. حتی نسبت به سایر آلیاژهای فولادی دیگر، قادر است دمای حرارتی تا چند درجه بیشتر از فرایندهای تولیدی مواد غذایی را تاب بیاورد و درواقع می‌توان گفت مقاومت حرارتی بسیار مطلوبی دارد. البته این نوع تجهیزات در محیط‌های اسیدی، قلیایی و کلریدها یا نمک‌ها دچار آسیب نمی‌شوند. به‌ همین خاطر می‌توان از آن‌ها در صنایع غذایی با خیال راحت استفاده کرد.

 

بررسی کاربرد استیل ۴۳۰

عملکرد استیل ۴۳۰ شبیه به ۳۱۶ است فقط مقدار نیکل موجود در آن متفاوت خواهد بود. درحالی‌که میزان کروم موجود در استیل ۴۳۰ اندازه استیل ۳۱۶ است. با توجه به این‌که مقدار نیکل در آن پایین‌تر است، ازنظر قیمتی صرفه اقتصادی بیشتری دارد. به‌ همین خاطر می‌توان در کاربردهای مختلف از آن‌ها بهره برد. لازم به ذکر است که لوله استیل ۴۰۳ نیز یک نوع فولاد آلیاژی مغناطیسی محسوب می‌شود که مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه و ترک‌خوردگی دارد و همچنین در برابر اسیدهای آلی مقاومت مطلوبی از خود نشان می‌دهد.

کاربردهای لوله استیل در صنایع غذایی چیست؟

کاربردهای لوله استیل در صنایع غذایی چیست؟

بهترین نوع استیل در صنایع غذایی چیست؟

اگر بخواهیم ساده بگوییم که چه نوع استیلی برای صنایع غذایی بهتر یا کم‌خطرتر است، باید حتماً نوع کاربرد استیل در صنعت غذا سازی را بررسی کنیم. استیلی که در تولیدی قنادی به کار می‌رود با استیلی که در کارخانه ماست استفاده می‌شود کاملاً متفاوت است. با توجه به تمام مواردی که ذکر شد در حالت کلی استفاده از استیل ۳۱۶ در ساخت ظروف یک انتخاب بهینه است؛ زیرا این آلیاژ در برابر نمک و ترکیبات اسیدی مقاومت بسیار مطلوبی دارد.

درحالی‌که استیل ۴۳۰ یکی از بهترین لوله‌های استیل در صنایع غذایی محسوب می‌شود که می‌توان از آن‌ها برای تولید مواد غذایی با دمای حرارتی بالا استفاده کرد. هر دو این آلیاژها مقاومت مطلوبی را به‌واسطه الکتروپولیش به دست می‌آورند. این روش باعث می‌شود که لایه اکسید بهبود یابد و از فولاد حفاظت شود. علاوه‌ بر این در سطح آلیاژ تمامی برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها از بین می‌رود و مواد غذایی دیگر به لوله نمی‌چسبند؛ بنابراین تمیز کردن آن‌ها آسان‌تر می‌شود.

نوع استیل مناسب برای استفاده در خطوط تولید صنایع غذایی وابسته به نحوه نگهداری سینی و سبد از جنس فولاد ضدزنگ است. اگر به‌طور صحیح از آن‌ها نگهداری شود، طول عمر مفید تجهیزات افزایش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان نباید ورق‌های فلزی و استیل با فولاد ساده و غیر آلیاژی دیگر یا برس آهنی خراشیده شوند؛ زیرا این کار باعث می‌شود که لایه‌ محافظتی در برابر اکسید شدن از بین برود و کیفیت محصول به‌شدت کاهش پیدا کند.

 

باکیفیت ترین لوله ها در 5تاش تجارت رادین

در مطالب فوق در مورد کاربرد لوله استیل در صنایع غذایی صحبت کردیم. همان‌طور که گفته شد استیل یک ماده ضد رسوبی است که به‌ همین خاطر در این صنایع بیشترین کاربرد را دارد. همچنین مقاومت بالا در برابر رطوبت و حرارت باعث شده‌ است تا تولیدکنندگان ترجیح دهند برای تولید محصولات باکیفیت خود از این نوع لوله‌ها استفاده کنند. اگر در زمینه پروژه‌های لوله‌کشی فعالیت دارید، توصیه می‌کنیم سری به بخش محصولات 5تاش تجارت رادین بزنید تا از میان تنوع بسیار زیاد بتوانید مناسب‌ترین تجهیزات را برای پروژه خود تهیه کنید.