در دنیای مدرن امروزی مواد پلیمری جایگاه بسیار ویژه‌ ای در مصارف صنعتی، نیمه صنعتی و غیر صنعتی دارند. پلی اتیلن یکی از کاربردی‌ ترین مواد پلیمری محسوب می‌ شود که از آن می‌ توان در تولید لوله‌ های آب، لوله استخری، لوله گاز و غیره استفاده کرد. درست مانند سایر مواد دیگر پلی اتیلن نیز بر اساس فاکتورهای مختلف دسته‌ بندی می‌ شود. به‌ همین خاطر شناخت گریدهای پلی‌ اتیلن نقش بسیار مهمی در خرید مجریان پروژه خواهد داشت. در این مقاله از 5تاش تجارت رادین قصد داریم گریدهای پلی اتیلن را بررسی کنیم.

 

پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن در سراسر دنیا به‌ عنوان پر استفاده ترین پلیمر شناخته می‌ شود. تقریباً ۳۰ درصد از محصولات پلاستیک از پلی اتیلن ساخته می‌ شوند. این ماده ویژگی‌ های خاصی مثل وزن کم، مقاومت عالی در برابر نور خورشید، مقاومت بسیار بالا در برابر مواد شیمیایی، طول عمر مفید زیاد، انعطاف‌ پذیری بالا و قیمت مناسب دارد که همین موارد باعث شده‌ است جایگزین مناسبی برای سایر لوله‌ ها با اجناس مختلف باشد. از پلیمریزاسیون گاز بی‌ رنگ اتیلن، پلی اتیلن تولید می‌ شود که در این اقدام از کاتالیست و تغییر روش پلیمریزاسیون این ماده می‌ توان خواص گوناگون مثل شاخص جریان مذاب، چگالی، درجه شاخه‌ ای و شبکه‌ ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را مدیریت کرد.

گریدهای پلی اتیلن چیست؟

گریدهای پلی اتیلن چیست؟

معرفی گریدهای پلی اتیلن

همان‌ طور که ذکر شد پلی‌ اتیلن نیز مانند سایر ترکیبات براساس فاکتورهای گوناگون دسته‌ بندی می‌ شود که هر کدام آن‌ ها مشخصات مختص به خود را دارند. به‌ طور کلی پلی‌ اتیلن را در ۳ گرید اصلی دسته‌ بندی می‌ کنیم. البته ممکن است گریدهای بیشتری نیز برای آن عنوان شود.

پلی اتیلن سبک یا LDPE

پلی اتیلن سبک از زنجیره‌ های شاخه‌ دار تشکیل می‌ شود. به‌ همین خاطر نیروی مولکولی آن ضعیف بوده و استحکام کششی کمتری دارد. از مهم‌ ترین خصوصیات این پلیمر می‌ توان به انعطاف‌ پذیری آن اشاره کرد که اغلب در تولید انواع لوله‌ های آب مورد استفاده قرار می‌ گیرد. البته لازم است بدانید که این گرید پلی‌ اتیلن به‌ راحتی توسط میکروارگانیسم‌ ها تجزیه خواهد شد.

پلی اتیلن سنگین یا HDPE

این نوع پلی اتیلن از یک زنجیره پلیمری بدون شاخه تشکیل می‌ شود. به‌ همین خاطر نیروی بین مولکولی آن بیشتر بوده و نسبت‌ به سایر گریدها استحکام کششی بالاتری دارد. با توجه به این‌ که در زنجیره‌ این پلی اتیلن شاخه وجود ندارد، بنابراین مقاومت بسیار بالایی در برابر تنش‌ های شکننده و مواد شیمیایی از خود نشان می‌ دهد اما انعطاف‌ پذیری آن کم‌ تر خواهد بود. در این گرید پلی‌ اتیلن شرایط واکنش و نوع کاتالیزور مهم است؛ زیرا در فشار و دماهای پایین پلیمریزاسیون انجام می‌ شود. از جمله کاربردهای این گرید می‌ توان به تولید لوازم تحریر، ظروف نگه‌دارنده سوخت، تانکرهای آب، اسباب‌ بازی‌ ها، میز و صندلی، تولید اتصالات تزریقی پلی‌ اتیلن اشاره کرد.

پلی اتیلن سبک خطی یا LLDPE

یکی دیگر از گریدهای پلی اتیلن، پلی اتیلن سبک یا خطی است که در مقایسه با سایر گریدها میزان دانسیته آن کم‌ تر است و مراحل تولید آن در فشار و دمای پایین انجام می‌ شود. از جمله ویژگی‌ های این نوع پلی اتیلن می‌ توان به مقاومت در برابر سوراخ شدگی و پارگی اشاره کرد. به‌ همین خاطر معمولاً از آن در صنایع بسته‌ بندی استفاده می‌ شود.

پلی اتیلن گرید MDPE MDPE

گرید پلی‌ اتیلن MDPE MDPE ترکیبی از پلی اتیلن سبک و پلی‌ اتیلن سنگین است؛ زیرا وزن مولکولی آن متوسط بوده و خواص آن نسبتاً شبیه به این دو گرید است. در تولید انواع لوله‌ ها و اتصالات گاز و همچنین فیلم‌ های بسته‌ بندی می‌ توان از این نوع پلی اتیلن استفاده کرد.

پلی اتیلن گرید UHMWPE

علاوه‌ بر سه گرید اصلی که در بالا ذکر کردیم انواع دیگری از این ماده پلیمری به‌ نام UHMWPE وجود دارد. پلی اتیلن با این گرید مقاومت سایشی و ضربه‌ ای بسیار بالایی دارد و می‌ تواند در برابر مواد شیمیایی مقاومت مطلوبی از خود نشان دهد. لازم به ذکر است که این ماده سازگاری بالایی با بدن انسان دارد. به‌ همین خاطر می‌ توان از آن در صنعت پزشکی و تولید مفاصل استخوانی استفاده کرد.

گریدهای پلی اتیلن چیست؟

گریدهای پلی اتیلن چیست؟

بررسی مهم‌ ترین خواص شیمیایی پلی اتیلن‌ ها

در کل می‌ توان گفت که خواص فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی در تمامی گریدهای پلی اتیلن کاملاً متفاوت است و همچنین این مواد می‌ توانند از نظر چگالی، شاخص و سرعت جریان مذاب، جرم مولکولی، مقاومت شیمیایی، نفوذپذیری رطوبت، نفوذپذیری اکسیژن، دمای ذوب خوب، استحکام کششی و غیره با یکدیگر متفاوت باشند. مهم‌ ترین خواص شیمیایی پلی اتیلن ها را می‌ توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • به‌ خاطر تقارن ساختاری پلی‌ اتیلن شکل بلوری دارد و زمانی‌ که میزان چگالی در آن‌ ها افزایش پیدا می‌ کند، قابلیت بلورینگی، پایداری شیمیایی و مکانیکی افزایش پیدا خواهد کرد.
  • اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرد شکننده می‌ شود اما با استفاده از کربن بلک می‌ توان پایداری آن را افزایش داد.
  • میزان جذب آب در این مواد بسیار ناچیز است و از پایداری شیمیایی بالایی برخوردار هستند.
  • نفوذپذیری گازهای قطبی و بخاری کم است.
  • عبور پذیری اکسیژن و دی‌ اکسیدکربن بالا است.

 

باکیفیت‌ ترین لوله‌ ها در 5تاش تجارت رادین

اگر بخواهید لوله‌ های پلی‌ اتیلن را تهیه کنید باید حتماً نسبت‌ به گریدهای پلی اتیلن آشنایی داشته باشید تا بتوانید متناسب با پروژه و نیاز خود محصول مناسب را تهیه کنید. توجه داشته باشید که بخش اعظم طول عمر این لوله‌ ها بستگی به کیفیت آن‌ ها دارد؛ بنابراین باید حتماً لوله‌ های پلی اتیلن را از فروشگاه‌ های معتبر با ضمانت اصالت کالا تهیه کنید. اگر شما نیز مجری پروژه‌ های لوله‌ کشی هستید، توصیه می‌ کنیم سری به بخش محصولات سایت 5تاش تجارت رادین بزنید قطعاً از میان تنوع بسیار زیاد محصولات با کیفیت می‌ توانید لوله مناسب پروژه خود را پیدا کنید. چنانچه پیش‌ از خرید نیاز به کسب اطلاع از جزئیات بیشتر و مشخصات محصولات دارید، کافیست با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.