page-header

content ۱۴۰۲-۱۰-۲۶

انواع لوله فولادی برق

لوله فولادی برق یا به عبارت دیگر کاندوئیت برق جزو تجهیزاتی هستند که در تأسیسات و سیم کشی برق ساختمان‌های مسکونی و صنعتی برای محافظت از کابل‌ها استفاده می‌شود. بدنه این لوله‌ها از جنس فلز بوده و بر اساس نوع روکش و شیوه تولید به انواع مختلفی مانند گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد، درزدار، بدون درزدار و …تقسیم بندی می‌شوند. لوله‌های فولادی برق به‌طورمعمول در ضخامت‌های 1.5 تا 90. میلی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه مقاله از سایت 5تاش تجارت رادین قصد داریم انواع لوله فولادی برق را بررسی کنیم.

 

لوله فولادی برق چیست؟

جهت هدایت و عبور سیم‌های برق از بخش‌های مختلف ساختمان برای ایمنی بیشتر باید شرایطی فراهم شود تا از آسیب‌ رسیدن به سیم‌های برق و قطع شدن اتصالات آن جلوگیری شود؛ به همین منظور لوله‌های فولادی برق بهترین راهکار هستند که سیم‌های برق داخل آن قرار گرفته و به مسیر موردنظر هدایت می‌شوند. لوله فولادی برق از فلزات ساخته می‌شوند تا در برابر نم، رطوبت، ضربه، فشار و نوسانات دمایی مقاومت داشته باشند و از کابل‌های برق در برابر حوادث ناگوار مانند آتش سوزی و انفجار محافظت کنند.

 

منظور از لوله فولادی سیاه برق چیست؟

لوله فولادی سایه برق، لوله‌ای از جنس فولاد و سیاه رنگ است که روی سطح آن هیچ‌گونه لایه‌ای از روی و رنگ وجود ندارد. رنگ سیاه این لوله‌ها به خاطر وجود آهن اکسید است که در پروسه تولید آن به وجود می‌آید. لوله فولادی سیاه برق با نام های لوله برق مشکی یا لوله فولادی مشکی نیز شناخته می‌شود. اگر بخواهیم مختصر لوله فولادی سیاه را توضیح دهیم باید بگوییم که لوله سیاه نوعی لوله فولادی است که فرایند گالونیزاسیون پشت سر نگذاشته است. از این لوله‌ها در جاهایی استفاده می‌شود که به لوله گالوانیزه نیاز نباشد.

انواع لوله فولادی برق

انواع لوله فولادی برق

انواع لوله فولادی برق

لوله فولادی برق در محیط‌های صنعتی و ساختمان سازی بیشترین کاربرد دارند؛ از همین رو در انواع مختلفی تولید می‌شوند. این نوع لوله‌ها بر اساس روش تولید، نوع روکش و گالوانیزه استفاده شده دسته بندی می‌شوند. انواع لوله فولادی برق بر اساس نحوه تولید به دو گروه تقسیم می‌شوند که بر شرح زیر هستند:

لوله فلزی درزدار برق

به لوله‌های کاندوئیت فلزی برق که از خمیدگی و جوش دادن نقطه اتصال دو لبه‌های فلزی برق به وجود می‌آید، لوله فلزی درزدار برق شناخته می‌شوند. در این لوله‌ها از ورق‌های فلزی با روکش گالوانیزه استفاده شده؛ به همین خاطر سطح مقاومت مطلوبی داشته و از نوع بدون درز قیمت پایین‌تری دارد.

لوله فولادی برق بدون درز

مشخصه اصلی و مهم لوله فولادی برق بدون درز، تولید بدون هیچ‌گونه درز و جوشکاری است؛ از همین رو به لوله‌های مانیسمان معروف شده‌اند. لوله فولادی برق مانیسمان به روش‌های مختلفی از جمله: سوراخ کردن شمش‌های فولادی یا تولید از طریق قالب‌گیری مواد فلزی مذاب، بدون درز و جوشکاری تهیه می‌شوند. ازآنجاکه این نوع لوله‌ها فاقد هرگونه درز و شکافی هستند در برابر ضربه و فشار مقاومت بسیار بالایی دارند، به‌طوری‌که ترک و شکستگی روی آن‌ها ایجاد نمی‌شود و ضد انفجار هستند.

انواع لوله فولادی برق

انواع لوله فولادی برق

لوله فولادی برق بر اساس نوع روکش و گالوانیزه استفاده شده به گروه های زیر تقسیم بندی می شود:

لوله فولادی برق با گالوانیزه عمیق گرم

به منظور افزایش مقاومت لوله‌ها در برابر ضربه استفاده از فولاد اهمیت زیادی دارد؛ اما برای حفظ بدنه فولادی لوله‌ها در برابر نم، رطوبت، تماس با مواد خورنده و اکسیدکننده نیاز به روکش گالوانیزه است. مقاوم‌ترین نوع لوله‌های فولادی برق با گالوانیزه گرم آن دسته از لوله‌هایی هستند که به‌طور کامل در حوضچه‌ای از روی مذاب غوطه ور شده باشند. با توجه به اینکه در این روش ضخامت لایه گالوانیزه زیاد است، احتمال ساییدگی و فشار در آن‌ها بسیار کم است.

لوله فولادی برق با گالوانیزه سرد

لوله فولادی برق با گالوانیزه سرد به آن دسته از لوله‌هایی اطلاق می‌شود که حوضچه روی مذاب در پروسه تولید آن‌ها حذف شده است. در تولید لوله فولادی برق با گالوانیزه سرد از پودر نمک استفاده می‌شود؛ به همین علت در مقایسه با لوله فولادی برق گالوانیزه گرم مقاومت کمتری در برابر خراشیدگی و ساییدگی دارد.

لوله فولادی برق قابل انعطاف (لوله فلکسیل)

برای متصل کردن برق به موتور یا دستگاه‌هایی که فعالیت آن‌ها با لرزش همراه است، لوله فولادی برق انعطاف‌پذیر گزینه ایده آلی است. داخل این لوله‌ها پوششی از پلاستیک و مواد مشابه آن وجود دارد که خاصیت انعطافی را ایجاد می‌کند.‌

لوله فلزی برق رنگی

لوله فلزی برق رنگی جزو ضعیف‌ترین نوع لوله‌ها برای قرار دادن کابل برق هستند؛ چرا که دارای بدنه فلزی با روکش رنگی هستند. رنگ استفاده شده در لوله فلزی برق رنگی تا حد کمی از زنگ زدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند اما به مرور زمان کیفیت خود را از دست خواهد داد. لوله فلزی برق رنگی نسبت به نوع گالوانیزه از قیمت ارزان‌تری برخوردار است.

 

5تاش تجارت رادین تولیدکننده انواع لوله و اتصالات آن

همان‌طور که در مطالب فوق عنوان کردیم لوله فولادی برق یا همان لوله برق کاندوئیت ابزاری است که از سیم و کابل در داخل و خارج محیط‌های صنعتی و کارگاهی محافظت می‌کند تا صدمه نبینند. گالوانیزه گرم و سرد، بدون درز و درزدار و فلکسیل از جمله انواع لوله‌های فولادی برق هستند. گروه تولیدی 5تاش تجارت رادین تولیدکننده لوله فولادی برق در انواع درزدار، بدون درز، گالوانیزه سرد، گالونیزاسیون گرم و انعطاف‌پذیر است؛ به همین منظور اگر قصد خرید انواع لوله فولادی برق را داشته باشید از طریق سایت این شرکت می‌توانید اقدام به خرید کنید. با توجه به اینکه لوله فولادی برق تنوع زیادی دارد و از کیفیت و قیمت متفاوتی برخوردار است، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لوله فولادی برق از مشاوره رایگانی که توسط کارشناسان شرکت 5تاش تجارت رادین ارائه می‌گردد، بهره‌مند شوید.

مقالات مرتبط
بازگشت به بالا