page-header

نردبان کابل و متعلقات

نردبان کابل و متعلقات | لدر کابل چیست و چه ویژگی‌ها و انواعی دارد؟

افزایش ایمنی کابل‌ها با استفاده از نردبان کابل و متعلقات آن

هدایت و قرارگیری صحیح کابل‌های برق روکش‌دار و همچنین کابل‌های مخابراتی نیاز به تجهیزاتی کاربردی و مقاوم دارد. از تجهیزات مناسب برای این منظور، می‌توان از نردبان کابل و متعلقات آن نام برد. نردبان کابل سازه‌ای فلزی است که باعث نظم‌بخشی به کابل‌ها و جداسازی آن‌ها می‌شود و ایمنی ساختمان را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین این سیستم را می‌توان جایگزینی مناسب برای لوله‌های برق (کاندوئیت) دانست. در این مطلب با انواع و ویژگی‌های نردبان کابل و متعلقات آن آشنا می‌شویم.

منظور از نردبان کابل و متعلقات آن چیست؟منظور از نردبان کابل و متعلقات آن چیست؟

عبور الکتریسیته از کابل‌های برق و همچنین کابل‌های مخابراتی حرارت بالایی را تولید می‌کند. وقتی این کابل‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند، میزان حرارت چندبرابر می‌شود و امکان آسیب دیدن روکش کابل‌ها افزایش می‌یابد و امکان آتش‌سوزی نیز وجود دارد. به‌همین دلیل امروزه از تجهیزاتی کاربردی برای حل این مشکل در تاسیسات ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و همچنین مراکز مخابراتی استفاده می‌شود.

یکی از محصولات کاربردی در این زمینه، نردبان کابل است. این سازه‌های فلزی باعث نظم بخشیدن و هدایت کابل‌ها در مسیرهای افقی و عمودی می‌شوند. ساختار این سازه‌ها مشابه با نردبان است که میله‌های افقی آن مانند پله‌های نردبان در فواصل یکسان (معمولا در حدود 25 سانتی متر) قرار می‌گیرند. کابل‌ها نیز با استفاده از بست‌ها بر روی همین میله‌ها یا پروفیل‌ها محکم می‌شوند. بنابراین در هر سیستمی که به این کابل‌ها نیاز باشد مانند برق‌رسانی، تلفن، سامانه اعلام حریق، شبکه‌‎های رایانه‌ای و … می‌توان از این تجهیزات استفاده کرد.

نردبان کابل دارای متعلقات مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • زانویی نردبان کابل
 • سه راهی نردبان کابل
 • چهارراهی نردبان کابل
 • نگهدارنده نردبان کابل

انواع نردبان کابل از نظر متریال ساخت

پروفیل‌های نردبان کابل باید با استفاده از مقاوم‌ترین متریال‌ها ساخته شوند. دلیل این موضوع این است که این تجهیزات باید وزن کابل‌های زیادی را تحمل کنند. از سوی دیگر ممکن این تجهیزات در معرض عوامل محیطی مانند گرما و سرما، رطوبت، برف و باران و… باشند. بنابراین مقاومت متریال در برابر عوامل محیطی نیز اهمیت بالایی دارد.

در ادامه با برخی از انواع نردبان کابل بر اساس متریال ساخت آشنا می‌شویم:

 • نردبان کابل با ورق گالوانیزه سرد: این نوع ورق‌ها دارای سطحی برق هستند که شامل نوعی پوشش غنی از فلز روی است که بر روی متریال‌های آهنی و فولادی اعمال می‌شود. این پروفیل‌های ساخته شده با این ورق در برابر خوردگی مقاوم هستند اما استقامت آن‌ها به‌اندازه ورق گالوانیزه گرم نیست
 • نردبان کابل با ورق گالوانیزه گرم: در ساخت این مدل از ورق‌ها از یک لایه فلز روی استفاده شده است که به شکل مذاب بر روی فلز اصلی قرار گرفته‌اند. این مدل روکشی ضخیم‌تر دارد و به‌همین دلیل مقاومت آن در برابر عوامل محیطی از جمله رطوبت و… بسیار بیشتر است از مدل گالوانیزه سرد است
 • نردبان کابل گالوانیزه رنگی: در تولید پروفیل‌های این مدل از پوشش‌های رنگ الکترواستاتیک استفاده شده است. این مدل نیز نسبت به مدل گالوانیزه گرم مقاومت کمتری دارد

مشخصات فنی نردبان کابلمشخصات فنی نردبان کابل

برای خرید نردبان کابل و متعلقات آن باید با مشخصات فنی این محصولات نیز آشنایی داشته باشید. در مورد نردبان کابل، این تجهیزات را می‌توان در ابعاد و با ویژگی‌های بسیار مختلفی تولید کرد که هر کدام کاربردهای منحصربه‌فرد خود را دارند.

برخی از مشخصات فنی ابعادی را در مورد این سازه با هم مرور می‌کنیم:

 • فاصله پله: عموما در حدود 25 سانتی ‌متر
 • عرض نردبان کابل: از 5 تا 100 سانتی متر
 • ضخامت ورق پروفیل‌ها: از 0.7 تا حدود 3 میلی متر
 • عمق نردبان (فاصله لبه پروفیل‌های عمودی با لبه پله‌ها): بین 4 تا 15 سانتی‌ متر

تفاوت نردبان کابل و سینی کابل

تفاوت اصلی بین نردبان کابل و سینی کابل در ساختار آن‌ها است. سینی‌های کابل سطحی مسطح دارند. البته برای اتصال کابل به سینی می‌توان سوراخ‌هایی را روی آن‌ ایجاد کرده و سپس بست‌های کابل را از درون آن‌ها عبور داد. با این حال نردبان کابل ساختاری نردبانی دارد و مزیت آن نیز در این است که هوا را از اطراف کابل‌ها در شرایط بهتری عبور می‌دهد و از افزایش حرارت کابل‌ها پیشگیری می‌کند. کابل‌ها نیز در این روش روی پله‌ها بسته می‌شوند.

انواع متعلقات نردبان کابلانواع متعلقات نردبان کابل

برای نصب نردبان کابل و انعطاف‌پذیری آن نسبت به محیط نصب از انواع متعلقات استفاده می‌شود. برای مثال از زانویی‌های نردبان کابل می‌توان برای تغییر مسیر نردبان در مسیر کابل‌ها استفاده کرد. در ادامه با برخی از این متعلقات آشنا می‌شوید:

 • زانویی‌های 90 درجه: از متعلقات پرکاربرد لدر کابل هستند که می‌تواند 90 درجه باعث انحراف از مسیر قبلی شوند
 • زانویی‌های 45 درجه: این زانویی‌ها می‌توانند 45 درجه انحراف از مسیر را ایجاد کنند
 • زانویی‌های تنظیم شونده: این مدل از زانویی‌ها دارای امکان ایجاد درجه انحراف هستند
 • سه‌راهی‌ها و چهارراهی‌ها: این مدل از متعلقات نردبان کابل برای اتصال بین چند مسیر نردبانی استفاده می‌شوند
 • تبدیل‌ها: اگر سطح مقطع نردبان‌های کابل در سیستم با هم تفاوت داشته باشد، از تبدیل‌ها برای اتصال آن‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود
 • نگهدارنده نردبان کابل: این اتصالات با نام ساپورت‌ها نیز شناخته می‌شوند و عامل اتصال نردبان به سطوح ساختمان مانند دیوار و سقف می‌باشند

مراحل نصب نردبان کابل و متعلقات آن

اولین مرحله از نصب نردبان کابل با حضور کارشناسان نصب در محیط مورد نظر آغاز می‌شود. این کارشناسان به بررسی مواردی مانند شرایط محیط، اندازه‌گیری‌ها، نقشه ساختمان، نقشه تاسیسات و خطرات ایمنی محتمل می‌پردازند. در ادامه باید تمامی تجهیزات مورد نیاز از جمله نردبان کابل و متعلقات آن خریداری شوند.

مراحل دیگر نیز عبارتند از:

 • گردآوری ابزارهای کار
 • انتخاب بهترین مسیرها
 • نصب نردبان‌ها با استفاده از متعلقات آن‌ها و پیچ و مهره‌های مرغوب

خرید انواع نردبان کابل و متعلقات آنخرید انواع نردبان کابل و متعلقات آن

نردبان‌های کابل تجهیزاتی تخصصی و کاربردی هستند که می‌توان از آن‌ها برای هدایت هر نوع کابل دارای روکش استفاده کرد. از جمله این کابل‌ها می‌توان از کابل‌های برق ساختمانی، کابل‌های مخابراتی، کابل‌های فشار قوی، کابل‌های ترموکوپل و… نام برد. برای خرید این محصولات باید به نکاتی مانند قیمت، متریال ساخت، وجود همه متعلقات لازم و اعتبار مجموعه عرضه این محصولات دقت کنید. شما می‌توانید برای خرید انواع کابل و متعلقات آن از مجموعه ما با شماره 55252040-021 تماس بگیرید.

بازگشت به بالا