page-header

mr-asghari ۱۴۰۳-۰۳-۲۸

تفاوت سینی کابل با نردبان کابل | هر یک از این تجهیزات چه کاربردی دارد؟

توجه به تفاوت سینی کابل با نردبان کابل؛ نکته مهم در طراحی

سینی کابل و نردبان کابل بخش مهمی از سیستم مدیریت کابل در پروژه‌های بزرگ ساختمانی را تشکیل می‌دهند. یکی از موارد استفاده این تجهیزات شرایطی است که تعداد سیم و کابل زیاد بوده و لازم است که به آنها نظم داده شود. اما نردبان کابل و سینی کابل چند تفاوت اساسی نیز با یکدیگر دارند که در هنگام طراحی و انتخاب باید به آنها توجه داشت. در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت سینی کابل با نردبان کابل بپردازیم.

توجه به تفاوت سینی کابل با نردبان کابلسینی کابل چیست؟

سینی کابل یک سینی فلزی با لعاب گالوانیزه یا جنس پی‌وی‌سی است که برای عبور دادن کابل‌های کنترل، فرمان، قدرت و سیگنال مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد این تجهیز در مرتب کردن، نگهداری و ایجاد ظاهری زیبا برای مجموعه کابل‌ها است. سینی کابل در طول استاندارد دو متر و با عرض حداکثر یک متر و همراه با متعلقات جانبی تولید می‌شوند. سیستم سینی کابل در سیم‌کشی برق ساختمان‌ها جهت پشتیبانی از کابل‌های برق عایق‌بندی‌شده استفاده می‌شود. سینی کابل دارای اجزا و متعلقاتی است که از میان مهم‌ترین آنها می‌توان به زانویی، ردیوسر، رایزر، سه‌راهی، چهارراهی و جوینت اشاره کرد. همچنین، انواع سینی کابل از لحاظ جنس به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • گالوانیزه فابریک: این سینی کابل‌ها در سوله‌‌ها و پارکینگ‌‌ها و مکان‌‌های مسقف استفاده می‌شوند
 • رنگ پودری استاتیک: مهم ترین ویژگ این سینی نسبت به دیگر سینی‌ ها، پوشش با غلظت بالا داشتن مقاومت در مقابل رطوبت، گرما و پرتو فرابنفش خورشید است
 • گالوانیزه آبکاری گرم: این سینی کابل‌ها ضد زنگ و برای محیط‌‌های مرطوب و اسیدی، مناسب هستند

نردبان کابل چیست؟

نردبان کابل نیز یکی دیگر از تجهیزاتی است که برای نظم دادن به کابل‌‌ها در محل اجرای پروژه از آن استفاده می‌شود. معمولا نردبان کابل دارای یک ساختار فلزی پیش‌ساخته و متشکل از دو ریل جانبی است که توسط واحدهای عرضی، پله‌ها یا رینگ‌‌های مختلف به هم متصل می‌شوند. گفتنی است که نردبان کابل جهت پشتیبانی از کابل‌‌ها، در مقایسه با سایر روش‌‌های سیم‌‌کشی مزایای فراوانی دارد، به طوری که این تجهیز از توانمندترین محصولات موجود برای پشتیبانی کابل‌‌ها به شمار می‌رود. معمولا از نردبان کابل در پروژه‌‌هایی با ویژگی‌های زیر استفاده می‌شود:

 • پروژه‌های نیازمند توزیع حجم زیاد کابل‌ و حفظ ایمنی
 • پروژه‌هایی که سرعت پیشرفت کارها در آنها از اهمیت زیادی برخوردار است
 • پروژه‌های نیازمند به تجهیزی مقاوم در برابر شرایط نامساعد از جمله محیط‌هایی با رطوبت بالا

سینی کابل و نردبان کابل مشابهت‌ها و تفاوت های زیادی دارند. برای مثال، هر دو قابل تولید از جنس فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و فایبرگلاس هستند. سینی‌های کابل و نردبان‌های کابل از جنس فولاد زنگ نزن موثرترین تجهیز برای مقابله با هوای سرد به شمار می‌روند و می‌توان از آنها در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد.

همچنین سینی کابل و نردبان کابل آلومینیومی دارای استحکام بسیار بالا بوده امکان استفاده از آنها در محیط‌های مختلف وجود دارد، ضمن آنکه از نظر مقاومت نیز تا حدودی شبیه به نردبان کابل و سینی کابل فولاد ضد زنگ هستند. از سوی دیگر، سینی کابل و نردبان کابل فایبرگلاس همزمان با کاهش دما، تغییر شکل اندکی دارند و برای آب و هوای بسیار سرد می‌توان از آنها استفاده کرد.

تفاوت سینی کابل با نردبان کابل در چیست؟

تفاوت سینی کابل با نردبان کابل در چیست؟یکی از تفاوت های سینی کابل با نردبان کابل این است که از نردبان کابل که در پروژه‌های عمرانی، شهری یا معدنی استفاده می‌شود و سینی کابل در شرایط خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. از میان سایر تفاوت های سینی کابل با نردبان کابل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر چه سطح سینی کابل نزدیک به 70 درصد سوراخ است، اما نردبان کابل در مقایسه با سینی کابل شرایط تهویه بهتری دارد
 • میزان مقاومت و پشتیبانی سینی کابل در مقایسه با نردبان کابل تا حدودی بیشتر است
 • نردبان کابل نسبت به سینی کابل ارزان‌قیمت‌تر است؛ چرا که در آن از مواد اولیه کمتری استفاده شده است‌
 • وقتی که کابل‌ها در درون سینی کابل قرار می‌گیرند، از نظر مکانیکی امنیت بیشتری نسبت به نردبان کابل دارند
 • مونتاژ قطعات نردبان کابل نسبت به سینی کابل راحت‌تر انجام می‌شود
 • سینی‌های کابل زیباتر هستند و کاربرد آنها بیشتر در محیط‌هایی است که در معرض دید عموم قرار دارند. اما نردبان کابل معمولا در محیط‌های صنعتی، زیرزمین و مکان‌هایی است که همگانی یا در معرض دید نیستند
 • از نردبان کابل بیشتر برای پشتیبانی از کابل‌کشی سنگین استفاده می‌شود. اما سینی کابل معمولا برای پشتیبانی کابل‌های سبک‌وزن به کار می‌رود

تفاوت های سینی کابل با نردبان کابل از لحاظ نصب

علاوه بر موارد فوق، سینی کابل با نردبان کابل از جنبه‌های دیگری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. یکی دیگر از تفاوت های سینی کابل با نردبان کابل، روش نصب این تجهیزات در محل اجرای پروژه است. برای درک بهتر تفاوت سینی کابل با نردبان کابل، در ادامه مراحل نصب هر یک از آنها را مرور می‌کنیم.

نصب سینی کابل

سینی کابل به‌صورت طولی و مستقیم نصب می‌شود. این تجهیز معمولا به دیوارها، سقف یا ستون‌ها بسته می‌شود. در ابتدا محل نصب سینی کابل مشخص می‌گردد و سپس با استفاده از اتصالات و بسته‌های مناسب، سینی کابل به سطح موردنظر رسیده و نصب می‌شود. در ادامه کابل‌ها درون سینی قرار می‌گیرند و با استفاده از اتصالات مناسب در سینی قرار داده می‌شوند. این امکان وجود دارد که بتوان سینی کابل را به صورت افقی یا عمودی نصب کرد. انجام این کار به الزامات و قوانین محیط اجرای پروژه بستگی دارد.

نصب نردبان کابل و تفاوت آن با نصب سینی کابلنصب نردبان کابل و تفاوت آن با نصب سینی کابل

نردبان‌های کابل به‌صورت پشت‌سرهم قرار می‌گیرند و ارتفاع قابل‌تنظیم دارند. ابتدا طول مورد نیاز نردبان کابل تعیین می‌شود و سپس قطعات نردبان به هم وصل می‌گردند تا طول مورد نظر به دست بیاید. نردبان کابل می‌تواند به سقف، دیوار یا ستون‌ها بسته شود. در برخی موارد نیز این تجهیز با استفاده از پایه‌هایی به زمین نصب می‌شود. در ادامه، کابل‌ها درون نردبان کابل قرار می‌گیرند و با استفاده از بست‌ها یا اتصالات مناسب به نردبان چسبانده می‌شوند. لازم به ذکر است که نردبان کابل در قالب یک سازه سه‌بعدی، می‌تواند بسته به الزامات نصب، بر اساس انواع ارتفاع‌ها و زوایا تنظیم شود.

در هنگام خرید، به تفاوت سینی کابل با نردبان کابل توجه داشته باشید

در مجموع، نردبان کابل به دلیل برخورداری از یک ساختار سه‌بعدی و همچنین قابل‌تنظیم بودن ارتفاع و زوایا، در مواردی که نیاز به تنظیمات پیچیده‌تری در نصب کابل وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، سینی کابل به‌صورت سرراست‌تر و ساده‌تر نصب می‌شود و برای محیط‌هایی مناسب است لازم است فرایند نصب به شکلی سریع و آسان انجام شود. شما می‌توانید برای خرید سینی کابل یا نردبان کابل با همکاران مجموعه ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

سینی کابل چیست؟

سینی کابل یک سینی فلزی با لعاب گالوانیزه یا جنس پی‌وی‌سی است که برای عبور دادن کابل‌های کنترل، فرمان، قدرت و سیگنال، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرق سینی کابل و نردبان کابل از لحاظ تهویه چیست؟

اگر چه سطح سینی کابل نزدیک به 70 درصد سوراخ است، اما نردبان کابل در مقایسه با سینی کابل شرایط تهویه بهتری دارد.

سینی کابل و نردبان کابل از لحاظ نصب چه فرقی با هم دارند؟

سینی کابل به‌صورت سرراست‌تر و ساده‌تر نصب می‌شود و برای محیط‌هایی مناسب است لازم است فرایند نصب به شکلی سریع و آسان انجام شود.

مقالات مرتبط

بازگشت به بالا