page-header

mr-asghari ۱۴۰۳-۰۴-۰۴

سینی کابل گالوانیزه سرد | مزایا و تفاوت‌های آن با نوع گرم

دلیل انتخاب سینی کابل گالوانیزه سرد چیست؟

یکی از پرمصرف‌ترین انواع سینی کابل برای تاسیسات الکتریکی نوع گالوانیزه است. فرآیند گالوانیزه کردن سینی کابل می‌تواند به دو شکل سرد و گرم انجام شود. سینی کابل گالوانیزه سرد یکی از پر مصرف‌ترین نوع پوشش سینی کابل است که بیرون و داخل آن از ورق گالوانیزه سرد تولید شده است. همین مساله به آن خاصیت ضد زنگ‌زدگی می‌بخشد. این نوع سینی به صورت پانچ و بدون پانچ و در سایزهای متنوعی تولید و به بازار عرضه می‌شود. در این مطلب قصد داریم به معرفی سینی کابل گالوانیزه سرد بپردازیم.

دلیل انتخاب سینی کابل گالوانیزه سرد چیست؟سینی کابل چیست و چرا گالوانیزه کردن آن اهمیت دارد؟

برای سیم‌کشی برق در ساختمان‌های مختلف، از سیستمی به نام سینی کابل استفاده می‌شود. سینی کابل به منظور فراهم کردن یک پشتیبان برای محافظت از کابل‌های برق، کنترل و همچنین ارتباط به‌کار می‌رود. این سینی‌ها به عنوان جایگزینی برای سیستم‌های مجرای برق یا سیم‌کشی باز به شمار می‌آیند و از این رو، بسیار مهم است که از همه جنبه‌ها بی‌نقص باشند. یکی از بهترین روش‌های پوشش‌دهی سینی کابل برای رسیدن به این مقصود، گالوانیزه کردن آن است.

گفتنی است گالوانیزه کردن به دو روش سرد و گرم انجام می‌شود. در روش گالوانیزه سرد که با نام الکترو گالوانیزه نیز شناخته می‌شود، بیشتر شامل فرآیند الکترولیز محلول نمک روی است. در این روش از فلز روی استفاده می‌شود و در واقع رنگ گالوانیزه سرد در نتیجه پوشیده شدن یک قطعه فولادی با فلز روی است. گالوانیزه کردن سینی کابل مزایای فراوانی به همراه دارد؛ از جمله افزایش دوام تجهیزات، امکان محافظت بهتر، افزایش ضریب ایمنی، سازگاری عالی، کاهش اقدامات تعمیر و نگهداری و مقرون به‌صرفه بودن این محصول.

سینی کابل گالوانیزه سرد چیست؟

در سینی کابل گا‌لوانیزه سرد، آبکاری با ضخامت کم‌تری نسبت به مدل گرم انجام می‌شود. مواد آبکاری سینی آب، نمک و فلز روی می‌باشند. در نتیجه این فرایند، ضخامتی حدود 15 تا 20 میکرون از فلز روی، بر سطح کار می‌نشیند. برای ساخت این مدل از سینی کابل گالوانیزه، ورق را به‌شکل سطحی از داخل مواد آبکاری و محلول اسیدی عبور می‌دهند تا لایه نازکی روی آن تشکیل شود. معمولا سینی‌های کابل که با روش گالوانیزه سرد تولید می‌شوند، ظاهری زیبا، براق و یکدست دارند. انواع سینی کابل گا‌لوانیزه سرد عبارتند از:

 • بدون پانچ
 • پانچ‌شده
 • چهار خم
 • شش خم

کاربردهای سینی کابل گالوانیزه سرد

کاربردهای سینی کابل گالوانیزه سردسینی کابل گا‌لوانیزه سرد قابلیت نصب بر روی سقف، زیر زمین و دیوار را دارد. لازم به ذکر است در صورت داغ شدن سیم‌های داخل سینی کابل گالوانیزه، گرما به آرامی از سوراخ‌های زیر سینی خارج می‌شود و از بروز هر گونه آسیب به کابل‌ها و آتش گرفتن آنها جلوگیری می‌شود.

به طور کلی از سینی کابل گالوانیزه سرد برای نظم دادن به کابل‌ها و سیم‌ها در محیط‌هایی استفاده می‌شود که امکان خوردگی و زنگ‌زدگی کمتری وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، این سینی کابل مناسب استفاده در فضاهایی با رطوبت پایین است. بدین ترتیب می‌توان از این سینی کابل در سوله‌ها، کارگاه‌ها، کارخانجات، پارکینگ‌ها و سایر مواردی که سطح رطوبت در آنها پایین است، استفاده کرد.

مهم‌ترین ویژگی‌های سینی کابل گالوانیزه سرد

سینی کابل گا‌لوانیزه سرد در تاسیسات الکتریکی کاربردهای فراوانی دارد. مهم‌ترین کاربرد این محصول، انتقال کابل‌‌های برق با امنیت بالا است. از میان ویژگی‌های برجسته سینی کابل گا‌لوانیزه سرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید هم بصورت اتصالات عمودی و هم افقی
 • این نوع سینی کابل در ضخامت‌های مختلف 1 میلی‌متر، 25 میلی‌متر، 1.5 میلی‌متر، 2 میلی‌متر و 2.5 میلی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شود. ارتفاع لبه این محصول نیز می‌تواند 3 سانتی‌متر، 4 سانتی‌متر، 5 سانتی‌متر و یا 6 سانتی‌متر باشد

تفاوت سینی کابل گالوانیزه سرد و گرم

همانطور که گفته شد سینی کابل با پوشش‌های مختلف گا‌لونیزه سرد و گرم تولید می‌شوند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. سینی‌های کابل گالوانیزه گرم و سرد برای حفظ و نگهداری از کابل‌ها و همچنین نظم بخشیدن به سیم کشی‌های ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. با این وجود تفاوت هایی نیز از لحاظ ویژگی و کاربرد میان سینی کابل گا‌لوانیزه سرد و گرم وجود دارد. در ادامه مطلب به تفاوت سینی کابل گا‌لوانیزه سرد و گرم اشاره می‌کنیم.

روش آبکاری ورق‌ها

قبل از ساخت سینی کابل، ورق گالوانیزه سرد در کارخانه تولید ورق به صورت سطحی از روی محلول عبور داده می‌شود. این ورق پس از ساخت سینی کابل به آبکاری نیاز ندارد. از سوی دیگر، سینی گالوانیزه گرم پس از ساخت به صورت عمقی در درون محلول غوطه‌ور می‌شود.

ضخامت لایه‌ها

با توجه به نوع آبکاری ورق که در قسمت قبل گفته شد، می‌بینیم که ضخامت لایه روی سطح سینی گالوانیزه گرم بیشتر است. طبق استاندارد ASTM این ضخامت در نوع گرم باید بین ۵۵ تا ۷۰ میکرون باشد. این در حالی است که ضخامت لایه آبکاری در سینی سرد ۱۰ تا ۱۵ میکرون است.

ظاهر سینی کابل

یکی دیگر از موارد تفاوت سینی کابل گالوانیزه سرد و گرم، در ظاهر آنها است. در واقع نوع سرد معمولا دارای سطحی صاف، زیبا و براق است. در حالی که سینی‌های کابل گالوانیزه گرم، به طور معمول سطحی ناصاف، مات و کدر از خود به نمایش می‌گذارند.

نوع کاربرد

با توجه به این که سینی کابل گالوانیزه گرم پوشش ضخیم‌تری دارد، برای نصب در فضاهای باز یا جاهایی که در معرض رطوبت بیشتر و در نتیجه خوردگی هستند، بسیار مناسب است. اما همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، نوع سرد آن بیشتر برای محیط‌هایی مناسب است که کمتر در معرض خوردگی قرار دارند و رطوبت به آنها راه ندارد. بنابراین اگر محیط کار شما چندان رطوبتی ندارد، می‌توانید از نوع گالوانیزه سرد استفاده کنید.

نکات مهم در هنگام انتخاب سینی کابل گالوانیزه سرد

نکات مهم در هنگام انتخاب سینی کابل گالوانیزه سردمعمولا سینی کابل گالوا‌نیزه سرد در طول 2 متر تولید و به بازار عرضه می‌شود. اما در هنگام انتخاب سینی کابل گالوانیزه سرد باید به موارد دیگری نیز توجه داشته باشید. برای مثال، سینی کابل پانچ‌دار با داشتن سوراخ‌های متعدد در بدنه باعث گردش هوا و خنک ماندن کابل‌ها می‌شود. سایر ملاحظات مربوط به انتخاب سینی کابل گالو‌انیزه سرد عبارتند از:

 • عرض سینی کابل
 • ارتفاع سینی کابل
 • ضخامت ورق سینی کابل
 • ضخامت ورق درب سینی کابل
 • وزن و حجم کابل روی سینی
 • میزان رطوبت محیط

سینی کابل گالوانیزه سرد؛ محصولی مناسب در برابر حیوانات جونده

در این مطلب با سینی کابل گا‌لوانیزه سرد آشنا شدیم. این محصول مزایای متعددی دارد که از میان آنها می‌توان به جلوگیری از آتش‌سوزی و آسیب به کابل‌ها اشاره کرد؛ چرا که به دلیل داشتن حفره، هوا به راحتی از آنها عبور می‌کند. همچنین سینی‌های کابل گالوانیزه سرد از آسیب حیوانات جونده مانند موش‌ها به کابل‌ها نیز محافظت می‌کنند. شما می‌توانید بهترین سینی کابل گا‌لوانیزه سرد را از مجموعه ما خریداری کنید.

سوالات متداول

چرا گالوانیزه کردن سینی کابل اهمیت دارد؟

سینی کابل به عنوان جایگزینی برای سیستم‌های مجرای برق یا سیم‌کشی باز مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار مهم است که از همه جنبه‌ها بی‌نقص باشند. یکی از بهترین روش‌های پوشش‌دهی سینی کابل برای رسیدن به این مقصود، گالوانیزه کردن آن است.

مهم‌ترین ویژگی‌های سینی کابل گا‌لوانیزه سر‌د چه مواردی هستند؟

مهم‌ترین ویژگی‌های سینی کابل گا‌لوانیزه سر‌د عبارتند از: تولید هم بصورت اتصالات عمودی و هم افقی و همچنین امکان دسترسی به آنها در ضخامت‌های مختلف 1 میلی‌متر،  1.25 میلی‌متر، 1.5 میلی‌متر، 2 میلی‌متر و 2.5 میلی‌متر.

سینی کا‌بل گا‌لوانیزه سرد و گرم در چه مواردی با یکدیگر تفاوت دارند؟

روش آبکاری ورق‌ها، ضخامت لایه‌ها، ظاهر سینی کابل و نوع کاربرد تفاوت‌های عمده سینی کا‌بل گا‌لوانیزه سرد و گرم هستند.

بازگشت به بالا